A A+ A++

W Częstochowie ruszyła rekrutacja do częstochowskiego żłobka. Miejska placówka przyjmuje zgłoszenia papierowe od 3 kwietnia. Pierwsi rodzice pojawili się na miejscu jeszcze przed wschodem słońca.

Miejski żłobek “Reksio” w Częstochowie funkcjonuje w dwóch lokalizacjach – jeden obiekt znajduje się przy alei Armii Krajowej, tam też mieści się administracja, a drugi – filia – przy ulicy Sportowej. W sumie oba dysponują około 220 miejscami dla maluchów. To jednak niewystarczająca liczba miejsc dla częstochowian. Co roku gros z nich trafia na listę rezerwową. W tym rekrutacja rozpoczęła się 3 kwietnia i jak było widać po frekwencji przed wejściem do żłobka, zapewne szybko się skończy, choć wnioski można składać do 26 kwietnia. Żeby wziąć udział w rekrutacji, trzeba było pobrać i wypełnić papierowy wniosek ze strony żłobka i zanieść go osobiście do placówki.

– Dzisiaj była rekrutacja do żłobków publicznych. Miałem to szczęście że byłem 5 w kolejce już o godzinie 4:15. Ci z godziny 7:00 mogą mieć mniej szczęścia – poinformował jeden z rodziców.

Jednym z kryteriów przyjęcia do żłobka jest “kolejność” zgłoszeń, co tłumaczy poranną kolejkę przed placówką.

Do żłobka przyjmuje się dzieci spełniające łącznie następujące warunki rekrutacji:

  • dzieci w wieku od 20 tygodnia do 3 roku życia,
  • których rodzice są mieszkańcami miasta Częstochowy,
  • których rodzice oboje pracują zawodowo. Przez rodziców rozumie się również prawnych opiekunów i rodziców zastępczych.

W przypadku gdy liczba wniosków przekracza liczbę wolnych miejsc w żłobku, podczas naboru będą brane pod uwagę dodatkowe kryteria w następującej kolejności:

  • dzieci niepełnosprawne, posiadające aktualne orzeczenie o niepełnosprawności, u których nie istnieją przeciwwskazania zdrowotne uniemożliwiające im korzystanie ze żłobka,
  • dzieci z rodzin wielodzietnych, gdy w rodzinie znajduje się troje małoletnich dzieci,
  • dzieci rodziców pracujących samotnie wychowujących,
  • dzieci, których rodzic lub opiekun prawny przedłoży oświadczenie o odbyciu obowiązkowych szczepień ochronnych określonych w rozporządzeniu ministra zdrowia z dnia 18 sierpnia 2011r. w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych; honorowane będzie także oświadczenie o zwolnieniu z obowiązku szczepień z przyczyn zdrowotnych,
  • kolejność zgłoszeń do żłobka.

Jak zapowiedziało w lutym miasto, od września zwiększy się nieco liczba miejsc przy ul. Sportowej, a we wrześniu 2025 r., jeżeli proces inwestycyjny przebiegnie sprawnie, powinny być już dostępne nowe oddziały w głównej siedzibie – za halą Polonia. Nowy dwukondygnacyjny budynek będzie połączony z istniejącym żłobkiem, kompleksowo zmodernizowanym w ostatnich latach.

W ramach rozbudowy budynek żłobka przy Armii Krajowej 66A zyska ponad 1 tys. m kw. powierzchni użytkowej. Powstaną nowe sale, zaplecze sanitarne, socjalne, pomocnicze i techniczne. Będzie też część sypialniana dla kolejnych 120 dzieci oraz winda do obsługi osób z niepełnosprawnościami.

Na inwestycję udało się miastu uzyskać blisko 4,6 mln zł zewnętrznego dofinansowania ze środków unijnych i krajowych (Krajowego Planu na rzecz Odbudowy i Zwiększenia Odporności oraz programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „MALUCH+”). Oferty w ogłoszonym przez miasto przetargu wykonawczym zostaną otwarte 11 marca. Po rozstrzygnięciu ogłoszonego przetargu i podpisaniu umowy wykonawca będzie miał 16 miesięcy na realizację inwestycji.

Oprócz Żłobka Miejskiego w Częstochowie działa 6 żłobków niepublicznych, dysponujących łącznie 226 miejscami. Do tego funkcjonują 2 kluby dziecięce z 46 miejscach oraz są też dzienni opiekunowie dzieci do lat 3 (65 miejsc).

Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl

Polecane oferty

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKlub GSF: “Tyle co nic”, spotkanie z Grzegorzem Dębowskim
Następny artykułPolicja rozbiła wielkopolski gang handlujący papierosami