Na mniej niż 100 dni przed wyborami, kampania wyborcza nabiera rumieńców. Partie walczą o głosy nowych wyborców, ale także starają się zmobilizować i utrzymać tych już pozyskanych. Jak bardzo „utwardzone” są elektoraty poszczególnych ugrupowań? Komu grozi odpływ wyborców, a kto może być spokojny, że „baza” zagłosuje w październiku na jego ugrupowanie?
Pracownia Social Changes, na zlecenie portalu wPolityce.pl, przeprowadziła badanie w tej sprawie. Respondentom zadaliśmy następujące pytanie:
Czy ma już Pani/Pan pewność, na którą partię zagłosuje w najbliższych wyborach do polskiego parlamentu?
Aż 89 proc. badanych odpowiedziało „zdecydowanie tak” (63 proc.) lub „raczej tak” (26 proc.).
Odpowiedzi negatywnej udzieliło 8 proc. badanych, z czego opcję „zdecydowanie nie” wybrało zaledwie 2 proc., a „raczej nie” 6 proc.
Ciekawe są szczegółowe dane. Wynika z nich, że najbardziej pewni swojego wyboru są sympatycy Prawa i Sprawiedliwości – 98 proc. sądzi, że poprze tę partię jesienią. Wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej wskaźnik ten jest także bardzo wysoki – 96 proc. Relatywnie mało zdeterminowani są wyborcy Polski 2050 (86 proc.) oraz Konfederacji (86 proc.).
Badanie potwierdza, że o wyniku wyborów zdecydują relatywnie niewielkie grupy wyborców, które wciąż się wahają, a także mobilizacja poszczególnych elektoratów.
CZYTAJ: NASZ SONDAŻ. Co zrobi Konfederacja, jeśli zdobędzie jesienią klucze do władzy? Pójdzie z PiS, z KO, czy też pozostanie poza rządem?
Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) w dniach od od 30 czerwca do 3 lipca 2023 roku, na panelu internetowym, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział N=1093 osób.
Sil
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS