A A+ A++

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Misja teleskopu Jamesa Webba trwa od 25 grudnia ubiegłego roku. Do tej pory zajmuje się obserwacjami pierwszych gwiazd powstałych po Wielkim Wybuchu, badaniami formowania się galaktyk, oraz powstawaniem gwiazd i systemów planetarnych. 16 listopada NASA podzieliła się informacją o wykonaniu przez ten teleskop niezwykłego zdjęcia. Fotografia, na której widzimy potężną klepsydrę, to obraz formowania się nowej gwiazdy w obłoku molekularnego L1527.

Wewnątrz L1527, czyli czym jest protogwiazda

Protogwiazda, tak jak możemy wywnioskować z jej nazwy, to gwiazda która zaczęła się dopiero formować. Zanim zacznie ona emitować światło, zbiera masę z obłoku molekularnego oraz zapada się na skutek grawitacji. Protogwiazda, w której zaobserwowało niezwykłe zjawisko została oszacowana na około 100 tysięcy lat. Jest ona jeszcze niestabilna, nie zachodzi też w niej jeszcze fuzja wodorowa. W takiej formie gwiazda posiada formę małej, gorącej chmury gazu. Mimo wszystko ciepło, które już ona wytwarza, jest wystarczająca aby oświetlić obłok pyłu. Oznacza to że nie zobaczymy ,,klepsydry gołym okiem”, tylko w świetle podczerwieni na którym Teleskop Jamesa Webba bazuje.

Młoda gwiazda w centrum klepsydry

W takim razie klepsydra, która został zaobserwowana przez teleskop to nic innego jak materia zagęszczająca się pod wpływem rosnącej siły grawitacji. Obłoki przypominające klepsydrę to właśnie gaz i pył, pochłaniany powoli przez protogwiazdę. Sama młoda gwiazda znajduje się na ,,szyjce” obłoku. 

Protogwiazda L1527 znajduje się zaledwie 570 lat świetlnych od ziemi. Biorąc pod uwagę standardy kosmosu, jest to bardzo niska wartość. Co ciekawe, według naukowców zdjęcie ,,klepsydry” zapewnia wgląd na to, jak wyglądało nasze słońce i układ słoneczny na samym początku swojego istnienia.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKradzież rękawic, pobicie ochroniarza i ucieczka przywłaszczonym autem
Następny artykułArmia też przechodzi na elektryki. Tak wygląda nowy pojazd taktyczny Amerykanów