Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada 1 marca. To data symboliczna – tego dnia w 1951 r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie strzałem w tył głowy zostali zamordowani przez komunistów członkowie IV Zarządu Głównego Zrzeszenia “Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński (“Pług”, “Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu. Stanowili oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej organizacji kontynuującej od 1945 r. tradycję AK. Aresztowano ich w czasie od listopada 1947 do lutego 1948 r. Przeszli wyjątkowo barbarzyńskie śledztwo. – informuje Instytut Pamięci Narodowej
Tego właśnie dnia w wielu miejscach składane są wiązanki kwiatów i zapalane znicze na grobach “Żołnierzy Wyklętych”. W Lubartowie jednym z takich miejsc jest grób Kpt. Zdzisława Brońskiego ps. “USKOK”, który poległ w walce z komunistycznym okupantem. Uskok podczas obławy UB, MO i KBW wysadził się granatem w bunkrze w Dąbrówce, w którym się ukrywał.
1 marca na cmentarzu parafialnym w Lubartowie Starosta Tomasz Marzęda i Sekretarz powiatu Michał Rola złożyli wiązanki i zapalili znicze na grobie “Uskoka”. Kilkadziesiąt minut później, w tym samym miejscu podobna uroczystość odbyła się z udziałem przedstawicieli Miasta Lubartów, jego jednostek podległych i młodzieży szkolnej.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS