A A+ A++

Najwięksi producenci energii mogą nie pozbyć się całego zadłużenia w efekcie powstania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego – pisze wtorkowa “Rzeczpospolita”.

To według informacji “Rz” najbardziej aktualne założenia procesu przenoszenia węglowych aktywów do nowego podmiotu – NABE, który ma przejąć od 1 stycznia 2023 r. elektrownie węglowe od spółek energetycznych.

NABE ma przejąć część zadłużenia spółek energetycznych

“Obecnie jesteśmy bliżej wersji, aby przynajmniej część długu została w spółkach” – mówi “Rz” źródło zbliżone do rządu.

Jak przypomina dziennik, pierwotnie dług miał trafić do nowej rządowej agencji. Losy długu zależą od rozmów między Ministerstwem Finansów a Ministerstwem Aktywów Państwowych (MAP) oraz samymi spółkami energetycznymi.

Czytaj: „W Ukrainie” czy „na Ukrainie”? Rada Języka Polskiego zajęła stanowisko

Enea: trwają rozmowy

“Powołanie NABE to kluczowy warunek dla sektora energetycznego dla wielkich inwestycji w OZE” – tłumaczy istotę procesu biuro prasowe Enei i dodaje, że otoczenie rynkowe nie pozwala na jednoczesne utrzymanie jednostek węglowych i inwestowanie w OZE.

Jak czytamy resort finansów nie odpowiedział na pytanie, na jakim etapie są wspomniane rozmowy. “MAP przekonuje zaś, że podejmowane działania realizowane są zgodnie z przyjętym harmonogramem i – co ważne w kontekście długu – założeniami” – napisano.

PGE: trwa proces wyceny aktywów

Dodano, że Polska Grupa Energetyczna w odpowiedzi na nasze pytania zapewnia, że trwa proces wyceny aktywów.

Jak zaznacza dziennik, doradcy do wyceny zostali wybrani przez strony transakcji. “Przygotowywane są dane do wyceny – zapewnia “Rz” biuro prasowe koncernu. Kluczowa zaś kwestia zadłużenia jest aktualnie konsultowana m.in. z instytucjami zainteresowanymi finansowaniem NABE – podano.

“Z kolei w kwestii modelu finansowego nowego podmiotu, biuro prasowe PGE podkreśla, że został opracowany przy udziale doradcy i jest w fazie finalnego odbioru. Zgodnie z przygotowanym modelem, NABE będzie funkcjonowało jako podmiot rynkowy, finansujący swoją działalność operacyjną” – czytamy.

Jak dodano, PGE sygnalizuje także, że szczegóły rozliczeń w zakresie zadłużenia wewnętrznego pomiędzy spółką wydzielaną a sprzedającym będą odpowiednio ujęte w umowie SPA (umowa kupna i sprzedaży) pomiędzy stronami transakcji. “Biuro prasowe MAP zapewnia nas, że w II połowie 2022 r. zaplanowana jest realizacja procesu due diligence, wycena spółek wydzielanych i nabycie przez Skarb Państwa akcji/udziałów spółek wydzielanych” – informuje gazeta.

Czytaj dalej: 

SW

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułStrażacy z Rybnika i Raciborza mistrzami olimpijskimi w siatkówce! [ZDJĘCIA, FILM]
Następny artykułStyropian fasadowy a podłogowy – różnice i możliwości zastosowania