A A+ A++

Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych informacji mijającego tygodnia. Dzisiaj (6 czerwca) przypominamy m.in. o dużym ognisku zakażeń koronawirusem w powiecie pajęczańskim, otwarciu kin i teatrów, politycznych rozstrzygnięciach dotyczących wyborów prezydenckich, a także o sporych emocjach w łódzkim samorządzie.

Zachęcamy też do posłuchania podsumowania w formie podcastu:

(Fot. Krzysztof Tubilewicz)

Koronawirus w Łódzkiem

Zaczynamy od najważniejszej informacji z mijającego tygodnia. W województwie łódzkim służby sanitarne odnotowały duży wzrost zakażeń koronawirusem. To na szczęście zakażenia w konkretnych ogniskach, ale nie oznacza to, że sytuację można bagatelizować. Największe ognisko pojawiło się w zakładzie produkcyjnym w Działoszynie, gdzie w czwartek (4 czerwca) na 100 przebadanych pracowników pozytywny wynik testu miało prawie 60. Wojewoda łódzki w piątek pojechał do powiatu pajęczańskiego na posiedzenie sztabu kryzysowego. Czytaj więcej

Z takimi sytuacjami będziemy mieli jeszcze do czynienia – przekonuje prof. Andrzej Bednarek z Uniwersytetu Medycznego, który był gościem Radia Łódź. Jak powiedział w rozmowie z Przemysławem Naze, wszystko wskazuje na to, że obecna epidemia ma właśnie taką specyfikę.

Należy pamiętać, że epidemia jeszcze się nie skończyła i od naszej dyscypliny będzie zależało, czy i jak będzie się rozwijała. Bo luzowanie obostrzeń nie jest równoznaczne z rezygnacją z zasad dystansu społecznego.

A wspomnianego luzowania jest coraz więcej. Od dzisiaj (6 czerwca) mogą już działać kina i teatry. Nie wszystkie jednak zdecydowały się na wznowienie działalności. Nie wszyscy też widzowie decydują się na seans. Dlaczego? Czytaj więcej

Przełom w kwestii wyborów prezydenckich

Mijający tydzień był kluczowy z punktu widzenia wyborów prezydenckich. Przez ostatnie tygodnie mieliśmy do czynienia z ciągłą niewiadomą, a także z przepychanką polityczną dotyczącą daty ponownego głosowania. Przypomnijmy, że wybory pierwotnie miały odbyć się 10 maja, ale nie udało się ich przeprowadzić. Opozycja odpowiedzialność za taką sytuację zrzucała na partię rządzącą, a Zjednoczona Prawica wskazywała na winę opozycji i zbyt długie prace nad ustawą o wyborach korespondencyjnych w Senacie. Wszystko jednak wskazuje na to, że udało się osiągnąć pewien kompromis. Czytaj więcej

Czy rzeczywiście doszło do politycznego kompromisu w sprawie wyborów? – W pewnym sensie tak – uważa politolog z Uniwersytetu Łódzkiego dr Maciej Onasz, który w tym tygodniu był gościem Radia Łódź. Jak podkreśla, taki kompromis był konieczny, bo dalszy spór polityczny mógł oznaczać tylko i wyłącznie straty dla poszczególnych kandydatów.

Nie tylko politolodzy mówią o zakończeniu pewnego sporu. Również politycy, którzy wzięli udział w debacie Radia Łódź. Choć, jak można się domyślać, w przypadku polityków, ocena tego kompromisu jest mniej łagodna. O tej sprawie dyskutowali na naszej antenie senatorzy Artur Dunin z Koalicji Obywatelskiej i Przemysław Błaszczyk z Prawa i Sprawiedliwości.

Jak widać, mimo osiągniętego kompromisu, emocje polityczne wcale nie opadają. I nie ma się co dziwić, bo wraz z ogłoszeniem terminu wyborów rozpoczęła się już oficjalnie kampania wyborcza. A kampanie w Polsce bywają bardzo ostre. Przez najbliższe trzy tygodnie możemy się zatem spodziewać jeszcze wielu zwrotów i politycznych sporów.

(Fot. Sebastian Szwajkowski)

Spór łódzkiej rady miejskiej z wojewodą

W środę (3 czerwca) mieliśmy okazję obserwować bardzo burzliwe posiedzenie Rady Miejskiej w Łodzi. Radni sprzeczali się między innymi o wojewodę łódzkiego, który – zdaniem tych z koalicji rządzącej – źle wywiązuje się ze swoich zadań. To zaowocowało przyjęciem uchwały Rady Miejskiej, która zaapelowała do premiera o odwołanie Tobiasza Bocheńskiego z zajmowanej funkcji. Co konkretnie radni zarzucają wojewodzie? Czytaj więcej

Do wielu zarzutów ze strony polityków Koalicji Obywatelskiej, jak i Lewicy wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński odniósł się we wtorkowej rozmowie z Przemysławem Naze.

Jednak walka z koronawirusem to nie jedyna oś sporu na linii łódzki samorząd – wojewoda. W zeszłym tygodniu Koalicja Obywatelska zaapelowała do Tobiasza Bocheńskiego o przywrócenie miastu władzy nad strażą miejską. Przypomnijmy, że decyzją wojewody, od początku pandemii straże gminne są podporządkowane komendantowi wojewódzkiemu policji w Łodzi i wykonują przede wszystkim zadania związane z zagrożeniem epidemicznym. – To prowadzi do sytuacji, w której zaniedbywane jest bezpieczeństwo łodzian, a także sprawy związane z porządkiem – przekonywał na naszej antenie radny Tomasz Kacprzak.

Na razie nie wiadomo kiedy straż miejska wróci pod kontrolę władz miasta. Z kolei po informacjach o zakłóceniach porządku na ulicy Piotrkowskiej, zaczęło się na niej pojawiać więcej patroli policji, wspólnych ze strażą miejską.

Zobacz też, Straż miejska zajmie się kloszardami z okolic ulicy Piotrkowskiej

Na koniec przenosimy się na południe województwa, gdzie rozpoczęły się pierwsze zbiory plonów w gospodarstwach rolniczych. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że ten rok jest szczególny. Przede wszystkim dlatego, że brakuje rąk do pracy. Dlatego niektórzy producenci ściągają pracowników z zagranicy. Ci muszą jednak przejść kwarantannę z powodu zagrożenia koronawirusem. Taka kwarantanna to niemały problem dla rolników. Władze starostwa piotrkowskiego postanowiły wyjść im naprzeciw. Zorganizowały karetkę wymazową, która jest kierowana do poszczególnych gospodarstw. Skraca to w ten sposób cały proces kwarantanny i zwalnia rolników z opłat. Czytaj więcej

To wszystko w tym podsumowaniu tygodnia. Na kolejne zapraszamy za tydzień.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKard. Farrell: szacunek i akceptacja dewizą chrześcijanina
Następny artykułKosiniak-Kamysz do Dudy: stańmy do debaty o polskim rolnictwie