A A+ A++

Archeolodzy z Norwegii znaleźli najstarszy na świecie kamień runiczny. Uważają, że inskrypcje na nim liczą nawet 2000 lat i sięgają najwcześniejszych dni tajemniczej historii pisma runicznego.

W płaskim kwadratowym bloku z brązowawego piaskowca wyryte są znaki, które mogą być najwcześniejszym przykładem słów zapisanych na piśmie w Skandynawii – poinformowało Muzeum Historii Kultury w Oslo. Muzeum dodało, że jest to „jeden z najstarszych napisów runicznych, jakie kiedykolwiek znaleziono” i „najstarszy datowany kamień runiczny na świecie”.

To znalezisko da nam wiele nowej wiedzy na temat używania run we wczesnej epoce żelaza. Być może jest to jedna z pierwszych prób użycia run na kamieniu w Norwegii i Skandynawii. Stare runy znajdowano wcześniej na innych przedmiotach, ale nie na kamieniu. Znaleziono je na grzebieniu kostnym znalezionym w Danii. Jak sugerują naukowcy, do wyrzeźbienia run użyto czubka noża lub igły.

Ten kamień runiczny został odkryty pod koniec 2021 roku podczas wykopalisk w grobowcu w pobliżu Tirifjord, na zachód od Oslo, w regionie znanym z kilku monumentalnych znalezisk archeologicznych. W dole kremacyjnym archeolodzy znaleźli oprócz kamienia spalone kości i węgiel drzewny.

Kamień o wymiarach 31 cm na 32 cm ma kilka rodzajów napisów i nie wszystkie z nich mają sens językowy. Osiem run na powierzchni kamienia głosiło „Idiberug” – może to być imię kobiety, mężczyzny lub rodziny. Naukowcy zamierzają kontynuować w okolicy poszukiwania kolejnych tego typu starożytnych artefaktów.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKanada ukończy projekt cyfrowej tożsamości – pomysł WEF
Następny artykułOpady marznące – ostrzeżenie meteorologiczne nr 5