A A+ A++

Myśląc o polskich jeziorach, to oczywiście Mazury pojawiają się w myślach jako pierwsze. Mazurskie krajobrazy kojarzą nam się z letnią beztroską i majestatycznymi zbiornikami wody otoczonymi bujną zielenią. To właśnie ten region jest jednym z najczęściej wybieranych kierunków Polaków na wakacyjny odpoczynek i to właśnie tutaj znajduje się Kraina Wielkich Jezior Mazurskich

Wakacje 2024. Gdzie nad jezioro?

To miejsce kojarzyć się może z delikatnie falującymi po chlupiącej wodzie bojkami zawieszonymi na tysiącach zacumowanych żaglówek. Bo nie ma lepszej mazurskiej przygody od żeglowania po największym polskim szlaku jezior, obejmującym największe jeziora, czyli Śniardwy i Mamry. Żeglarską podróż po mazurskich wodach najlepiej zacząć z centralnej części trasy, czyli Giżycka i okolic

Da nam to możliwość wypłynięcia na północ lub na południe. Nic oczywiście nie stoi na przeszkodzie, by przemierzyć jachtem całą krainę – no, może poza ograniczonym czasem i czekającymi w domu obowiązkami.

Nad Wielką Wodę

Dość popularnym kierunkiem polskiego turysty są również Kaszuby, które mają do zaoferowania magicznie zielone krajobrazy z bujną naturą i zachwycającą fauną. Kierując się ku południowej części regionu, możemy znaleźć się nad kaszubskim morzem, nazywanym także Wielką Wodą lub Szerzawą… czyli nad ogromnych rozmiarów jeziorem Wdzydzkim, powstałym tak naprawdę z pięciu jezior: Wdzydze, Radolne, Gołuń, Jelenie i Słupinko. 

Cały ten obszar należy do Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Warto tam skorzystać z różnych atrakcji wodnych, takich jak żeglarstwo czy kajakarstwo, ale można też spożytkować czas wzdłuż szlaku nabrzeżnego – na przykład wybierając się na wycieczkę rowerową. Niezależnie czy wybierzemy aktywność w wodzie czy odpoczynek na lądzie, mamy szansę spotkać liczne zwierzęta zamieszkujące te tereny. Możemy zauważyć między innymi bobry, łabędzie, żurawie, sowy oraz jastrzębie.

Jeziorne głębiny

Jednym z najpiękniejszych jezior w Polsce jest akwen wodny, który może poszczycić się także swoją głębokością. To jezioro Hańcza znajdujące się na Suwalszczyźnie. Osiąga ono maksymalną głębokość 108 metrów – ale wyróżnia się nie tylko swoją otchłanią. Brzegi jeziora otaczają głazy, a roślinność nabrzeżna jest znikoma. 

Wody Hańczy są czyste i przejrzyste, dzięki czemu zachody słońca odbijające się w tafli jeziora tworzą magiczne wieczorne spektakle. O wyjątkowości Hańczy świadczą także zwierzęta, które w niej żyją. Są to między innymi gatunki ryb, takie jak strzebla potokowa, głowacz białopłetwy i głowacz pręgopłetwy, czyli typowe ryby rzeczne. 

Hańcza to jedyne jezioro, w którym możemy je spotkać, np. bezpośrednio pod wodą. Ze względu na swoją czystość, głębokość i bogactwo naturalne to miejsce idealne do nurkowania.

W odcieniach turkusu

Czy żeby podziwiać wody w odcieniach turkusu trzeba wyjechać do ciepłych krajów? Niekoniecznie! Na wyspie Wolin w okolicy popularnych Międzyzdrojów znajduje się niewielkie, ale dość głębokie Jezioro Turkusowe. Jest to sztuczny zbiornik wodny, w którym nie można się kąpać, ale czy to ma większe znaczenie? W tym przypadku zdecydowanie nie, ponieważ woda zachwyca turkusowymi i szmaragdowymi odcieniami, przez co można wpatrywać się w nią godzinami. 

Jezioro zawdzięcza swój kolor wapienno-białemu dnu i związkom wapnia pozostałym po kopalni kredy, która działała w tamtym miejscu w latach 50. dwudziestego wieku. Ale Jezioro Turkusowe nie byłoby tak urzekające, gdyby nie natura która je otacza. Podziwiając jezioro z wysokości, a konkretniej z punktu widokowego Piaskowa Góra, możemy zobaczyć, że wokół wznoszą się Wzgórza Lubińsko-Wapnickie

Nad samo jezioro prowadzi natomiast szlak turystyczny pełen urokliwych, zielonych ścieżek. Liczy zaledwie 6 km, więc można wybrać się na niedługi spacer po łonie natury.

Pomiędzy górami

Kiedy myślimy o wyjeździe nad jezioro, rzadko kiedy przychodzi nam na myśl te, znajdujące się w obszarach górskich. W końcu nad Morskie Oko trzeba przejść spory kawałek pod górę i mimo że zachwyca bajkowymi widokami to nie można do niego wchodzić. 

Istnieje jednak inne przepiękne jezioro wśród górskich krajobrazów. Mowa oczywiście o Jeziorze Czorsztyńskim. Ten akwen wodny powstał na skutek budowy zapory na równie urokliwym Dunajcu. Jego okolice to świetna baza wypadowa, aby udać się dalej na szczyty Pienin. 

Po Jeziorze Czorsztyńskim można pływać kajakiem, żaglówką, a nawet na windsurfingu. Żeby spojrzeć na jezioro z innej perspektywy można wybrać się w rejs statkiem Harnaś. To tak naprawdę pływająca kawiarnia, więc okoliczne atrakcje można podziwiać popijając ciepłą kawę.

Jeziora morskie

Podobnie jak w przypadku gór, nie myślimy raczej o odpoczynku nad jeziorem, wybierając się nad morze. Zdecydowanie warto jednak zboczyć trochę z piaszczystych plaż Bałtyku i udać się nad jeziora w okolice Łeby. Łebsko, Sarbsko i Gardno, bo właśnie o nich mowa, powstały tam na skutek zalania terenów przez wody morskie i wszystkie trzy znajdują się się około 1 km w linii prostej od morza. 

Pod względem atrakcyjności krajobrazowej bezapelacyjnie wygrywa obszar wodny Łebsko, który zaraz po Śniardwach i Mamrach jest największym jeziorem w kraju. Znajduje się ono na terenie Słowińskiego Parku Narodowego i jest pod ścisłą ochroną, dlatego też nie są tam dostępne żadne rekreacje wodne. 

W przeciwieństwie do sąsiadujących od wschodu i zachodu jezior Sarbsko i Gardno, bo oba akweny są idealne do rozpoczęcia przygody z kite surfingiem lub windsurfingiem ze względu na duże wiatry i płytką wodę.

Krystalicznie czyste wody

Świetnym miejscem na weekendową lub jednodniową wycieczkę jest Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego. To właśnie tutaj położone jest jedno z najczystszych jezior w Polsce – czyli po prostu Jezioro Czyste, nazywane także Jasnym. Ten zbiornik wodny cieszący się niesamowicie przejrzystą wodą znajduje się na terenie rezerwatu przyrody Jasne. 

Ze względu na wysoką kwasowość w jeziorze nie ujrzymy za wiele zwierząt i roślin, ponieważ są to kiepskie warunki do rozwoju fauny i flory. Warto jednak pamiętać, że na terenie rezerwatu obowiązuje kategoryczny zakaz kąpieli, a jezioro możemy podziwiać tylko z brzegu. 

Mimo tego, nawet na odległość zdołamy ujrzeć jego dno. Wokół akwenu można wybrać się na pieszą wędrówkę szlakiem spacerowym. Polskie jeziora zdecydowanie możemy nazwać skarbami natury. Znajdują się na terenach całego kraju i tak naprawdę możemy udać się na ciekawą wycieczkę w niewielkiej odległości od naszego miejsca zamieszkania. A po te najpiękniejsze widoki warto przejechać nawet całą Polskę!

Zobacz również:

Klimczak o Dorożale: Nie potrafi znaleźć wspólnego języka z myśliwymi i generuje tam problemy/Polsat News/Polsat News … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPożar w niedokończonym hotelu przy ul. Narutowicza w Sosnowcu. Porzucona inwestycja jest źle zabezpieczona
Następny artykułPolicjant po służbie złapał poszukiwanego złodzieja