A A+ A++

Coraz więcej dzieci posiada własne konto i korzysta z aplikacji
mobilnej, wynika z badania Banku Pekao i IQS. Choć gotówka dominuje
zarówno jako forma kieszonkowego czy oszczędzania na sprzęt sportowy czy
zabawki, to spory odsetek młodych posiadaczy ROR-ów płaci kartą i
Blikiem.

Najmłodsi coraz chętniej korzystają z konta. Wyniki badania „Finansowy świat dziecka”
Najmłodsi coraz chętniej korzystają z konta. Wyniki badania „Finansowy świat dziecka”
fot. Irene Miller / / Shutterstock

Badanie „Finansowy świat dziecka” zostało przygotowane z okazji 5. urodzin pakietu PeoPay KIDS przez Bank Pekao we współpracy z instytutem IQS. Pytania zostały zadane zarówno dzieciom w wieku od 9 do 13 lat, jak i ich rodzicom.

Dzieci chętnie płacą i oszczędzają

Własne konto bankowe posiada już 40% dzieci w wieku od 6 do 13 lat, co w porównaniu z poprzednim badaniem stanowi wzrost o 5 p.p. Posiadanie karty płatniczej deklaruje aż 1/3 ankietowanych najmłodszych: zdecydowana większość płaci w taki sposób za jedzenie i picie, wyjścia ze znajomymi do kina czy ubrania, ale dość liczne jest grono młodych klientów wykorzystujących np. kod Blik (39%), telefon (28%) czy gadżety takie jak zegarek i bransoletka (3%).

96% ankietowanych dzieci przyznało, że posiada własne pieniądze; te w
większości pochodzą z kieszonkowego
lub prezentów okolicznościowych.
Ponad 60% młodych otrzymuje kieszonkowe w gotówce.

Rośnie także odsetek dzieci, które oszczędzają – deklaruje to 86% ankietowanych (w 2023 r. było to 81%). Najmłodsi zauważają, że oszczędności przydają się do zakupu drogich rzeczy w przyszłości, na wypadek niespodziewanych wydatków czy podróży. Najczęściej dzieci odkładają pieniądze na konkretny cel: sprzęt sportowy (rower, hulajnoga) i elektroniczny (laptop, tablet) albo zabawki i klocki. Jako forma oszczędzania dominuje gotówka – wskazało ją 73% respondentów.

Przydatne aplikacje mobilne

27% najmłodszych klientów (9-13 lat) korzysta z aplikacji mobilnej banku, z czego ponad połowa nawet kilka razy w tygodniu. Najwięcej dzieci wykorzystuje ją do kontroli stanu środków na koncie.

Raport “Finansowy Świat Dziecka”

Aplikacja przydaje się dzieciom także w czasie wyjazdów i wycieczek, pozwalając na kontrolę stanu konta i wydatków, a także przy oszczędzaniu, dzięki skarbonkom wspierającym odkładanie dodatkowych środków na wybrane cele.

Rodzice doceniają rolę banków

Opiekunowie młodych klientów zgodnie twierdzą, że edukacja finansowa jest ważna, uczy bowiem zarządzania pieniędzmi (80% odpowiedzi), kontrolowania wydatków (79% wskazań) i oszczędzania (78% odpowiedzi). Choć to rodzice są pierwszym filarem edukacji, aż 70% ankietowanych wskazało banki jako wiedzy o pieniądzach ze względu na ich obiektywność i znajomość zagrożeń w świecie finansowym.

Pomimo tego, że wciąż większość dzieci nie posiada własnego konta, to ponad 1/3 opiekunów planuje założenie takiego rachunku. Rodzice, którzy zdecydowali się na taki krok, zauważają, że ich dzieci lepiej radzą sobie z pieniędzmi, a ROR uczy najmłodszych oszczędzania, samodzielności i kontroli finansów.

Raport “Finansowy Świat Dziecka”

Rodzice przyznają, że systematycznie kontrolują finanse najmłodszych w swoich aplikacjach mobilnych i na komputerach. Dorośli często ustawiają powiadomienia o transakcjach i ustalają dzienne limity wydatków kartą, sami także pytają dzieci o aktualny stan konta.

Źródło:
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułШахрайку з Волині судитимуть за привласнення техніки та мʼяса на 800 тис. грн
Następny artykułAfera w kadrze dopiero się rozkręca. Piłkarze wymusili na PZPN wydanie oświadczenia?