filmy i seriale
11 czerwca 2021, 15:00
autor: Patryk Łukasz Kubiak
Rok 2020 był straszny, natomiast 2021 jawi się w nieco jaśniejszych barwach. Nie zmienia to faktu, że lubimy czasem poczuć ten dreszczyk niepokoju na plecach, dlatego przygotowaliśmy dla Was 10 najlepszych horrorów, które zadebiutowały w tym roku.
Horror to gatunek często niedoceniany. Całkowicie niesłusznie. Zwłaszcza w ostatnich latach filmowe straszaki wzniosły się na nowy, wyższy poziom, zarówno budżetowy, jak i jakościowy. W tym roku czeka nas sporo premier świetnych horrorów – wielkimi krokami zbliża się chociażby Spirala: Nowy rozdział serii Piła, którą będziemy mogli oglądać jeszcze w tym miesiącu. Spragnieni koszmarnych wrażeń nie mają więc na co narzekać. Oto nasze zestawienie najlepszych horrorów 2021 roku.
Najlepsze horrory 2021 roku – top 10
10. Niewesołe miasteczko – Nicolas Cage na ratunek
Tytuł oryginalny: Willy’s Wonderland
Nicolas Cage powraca w roli tajemniczego nieznajomego, który jest ostatnią nadzieją grupy nastolatków. By zabić wakacyjną nudę, przyjaciele odwiedzają opuszczony park rozrywki. Wkrótce okazuje się, że wesołe miasteczko pełne jest atrakcji, które niekoniecznie mają gości zabawić. Film łączy konwencję komedii i horroru. Niezły. No i jest Cage!
9. Sanktuarium – gdzie diabeł nie może
Tytuł oryginalny: The Unholy
Głuchoniemą dziewczynę odwiedza Matka Boża, dzięki czemu nastolatka odzyskuje słuch, zaczyna mówić i – co więcej – uzdrawia chorych. Kiedy rozchodzi się o tym wieść i ludzie przybywają przed oblicze cudownie uleczonej, zaczynają dziać się niepokojące rzeczy. Produkcja niezwykle klimatyczna, w której na pierwszy plan wysuwa się przede wszystkim gra aktorska, a także tajemnica. Czy to Maryja odpowiada za makabryczne wydarzenia?
8. The Djinn – uważaj, czego sobie życzysz
Tytuł oryginalny: The Djinn
W tej historii można znaleźć pewne podobieństwa do Sanktuarium. Rzecz dzieje się w 1989 roku – niemy chłopiec po nieopatrznym wypowiedzeniu pewnego życzenia zostaje uwięziony we własnym domu ze złowieszczym potworem. Film należy do jednego aktora, i to w dodatku dziecka: Ezry Deweya. Najmocniejszym elementem tego dzieła jest rewelacyjny finał – emocje, jakie w nas wzbudza, pozostają z nami na długo.
7. Co widać i słychać – nie wszystko jest takie, jakie się wydaje
Tytuł oryginalny: Things Heard & Seen
Młoda para porzuca życie w wielkim mieście na rzecz spokoju w sielskiej miejscowości. Gdy Catherine (w tej roli znakomita Amanda Seyfried) dochodzi do wniosku, że wszystko układa się po jej myśli, wpada na trop tajemnic, które skrywa i nowy dom, i jej mąż. Twórcy sprawnie budują gęstą i duszną atmosferę, a intryga ma tyle odnóg, że niemal do samego końca nie jesteśmy pewni, co tak naprawdę dzieje się na ekranie.
6. Armia umarłych – 200 milionów dolarów, 32 godziny, tysiące zombie
Tytuł oryginalny: Army of the Dead
Wybuch epidemii zombie i zuchwała kradzież w Las Vegas, której próbuje dokonać grupa najemników pod wodzą Scotta Warda (Dave Bautista). I to zanim rząd wysadzi miasto w powietrze. Czy może być lepsze połączenie? Armia umarłych nie jest klasycznym horrorem – dużo tutaj kiczu, śmiechu, ale i napięcia oraz momentów, kiedy można się przestraszyć. Trudność zaszufladkowania tej produkcji z pewnością stanowi jej mocną stronę.
5. Son – wszystko dla dziecka
Tytuł oryginalny: Son
Historia matki, która jako dziecko zbiegła z sekty. Członkowie tajemniczego stowarzyszenia jednak o niej nie zapomnieli i gdy jej syn osiągnął odpowiedni wiek, przyszli odebrać, co uważają za swoje. W tym filmie nie ma bieli i czerni. Motywowana instynktem macierzyńskim kobieta jest w stanie posunąć się do makabrycznych czynów, by uratować swoje dziecko. Pomysł z sektą i różnymi omenami jest – oczywiście – oklepany, ale tu twórcy przedstawiają go w zupełnie nowy sposób.
4. Droga bez powrotu. Geneza – nie przekraczaj granicy
Tytuł oryginalny: Wrong Turn
Malownicze lasy Appalachów kryją niejedną tajemnicę. Grupka znajomych udaje się na wędrówkę jednym z tamtejszych szlaków. Pomimo ostrzeżeń, by trzymali się ściśle wytyczonych ścieżek, turyści zbaczają z trasy i naruszają teren zamieszkały przez izolującą się od setek lat społeczność. Nie są tam mile widziani. Reboot serii, która została zapoczątkowana w 2003 roku.
3. Obecność 3: Na rozkaz diabła – jak zaufać mordercy?
Tytuł oryginalny: The Conjuring: The Devil Made Me Do It
Lorraine i Ed Warrenowie powracają, by zmierzyć się z budzącą grozę historią morderstwa, którego dokonał mężczyzna utrzymujący, że jest opętany. Sprawa jest tak straszna, że wstrząsnęła nawet doświadczonymi badaczami spraw paranormalnych. Udana kontynuacja znanej serii, w której znów mamy okazję śledzić wątek walki z demonicznymi siłami.
2. Censor – są filmy, które są aż za bardzo złe
Tytuł oryginalny: Censor
Cenzorka filmowa Enid trafia na film, który jest jednocześnie niepokojący i dziwnie znajomy. Pod wpływem tego seansu postanawia rozwiązać sprawę tajemniczego zniknięcia swojej siostry. Im dalej jednak brnie w tę intrygę, tym trudniej jest jej odróżnić fikcję od rzeczywistości. Mocne kino z niebanalną fabułą i dobrą grą pierwszoplanowej aktorki Niamh Algar.
1. Ciche miejsce 2 – poza domem
Tytuł oryginalny: A Quiet Place Part II
Kolejna w naszym zestawieniu kontynuacja – i to na pierwszym miejscu. Ciche miejsce 2 utrzymuje wysoki poziom pierwowzoru. Tym razem zagrożeniem dla rodziny Abbottów są nie tylko potwory, które zwabia najmniejszy hałas – familia bowiem opuszcza swój dom. Szybko przekonują się, że świat stał się strasznym miejscem. Sequel zrealizowany z rozmachem i – co istotniejsze – z pomysłem.
- Czas na strach – 18 najciekawszych filmowych horrorów ostatnich lat
- Armia umarłych pokazuje innym filmom, że warto pokochać własną głupotę
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS