Do sieci trafiło chyba największe porównanie procesorów z rodziny Raptor Lake. Udostępnione zostały dane dotyczące aż 480 jednostek 13. generacji. Analiza bazuje na modelu przewidywania wydajności zaimplementowanym w płycie głównej firmy ASUS. Wygląda na to, że najlepszym procesorem do podkręcania może być model Core i9-13900KF, który uzyskał najwyższy średni wynik SP w zestawieniu.
Nowe doniesienia wskazują, który procesor 13. generacji Intela może być najlepszy do podkręcania (via VideoCardz). Udostępniona w serwisie Igor’s LAB analiza bazuje na modelu przewidywania wydajności zaimplementowanym w płycie głównej ASUS-a. Jest on w stanie określić potencjał każdego procesora na podstawie krzywej napięcia do częstotliwości. Przy dużym zbiorze danych, metoda ta może pokazać bardziej i mniej wydajne układy. Łącznie zebrano informacje na temat procesorów Core i9-13900K, Core i7-13700K, Core i5-13600K oraz ich odpowiedników bez zintegrowanych układów graficznych (z dopiskiem KF). W sumie udostępnione dane dotyczą 480 procesorów należących do rodziny Raptor Lake.
Wydaje się, że najlepszym modelem do podkręcania jest Core i9-13900KF, który zdobył najwyższy średni wynik SP.
Źródło: Igor’s LAB
Metoda testowania opiera się na sprawdzaniu krzywej V/F, co w praktyce oznacza, że im niższe napięcie jest wymagane do osiągnięcia danej częstotliwości, tym lepszy wynik Silicon Prediction (SP) otrzymuje procesor. Same bezwzględne wartości SP nie są porównywalne między poszczególnymi modelami z uwagi na różne krzywe V/F i zapisane stałe wartości.
Źródło: Igor’s LAB
Źródło: Igor’s LAB
Źródło: Igor’s LAB
Źródło: Igor’s LAB
Tym co pokazuje SP jest rozkład mniej i bardziej wydajnych układów w danej serii. Wydaje się, że najlepszym modelem do podkręcania jest Core i9-13900KF, który zdobył najwyższy średni wynik SP. Różnica w potencjale między Core i9-13900K i modelem z dopiskiem KF wynika najpewniej z faktu, że Intel zatrzymuje wiele sztuk układów i9-13900K z lepszej jakości krzemem, aby móc stworzyć z nich procesory Core i9-13900KS. Jednostki i9 z uszkodzonymi układami graficznymi (KF) nie mogą być z kolei “ulepszone” do wersji KS. Trzeba przyznać, że same testy wyglądają interesująco. Niemniej jednak potencjał w overclockingu to wciąż loteria krzemowa.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS