Niektóre czynniki przyczyniające się do nadciśnienia, takie jak wiek, genetyka czy choroba podstawowa, mogą być poza twoją kontrolą. Istnieje jednak kilka czynników, które możesz kontrolować.
Skąd więc możesz wiedzieć, że masz wysokie ciśnienie krwi ?
Ciśnienie krwi jest w normie, gdy wynosi mniej niż 120/80 mm Hg. Lekarze uznają wszystko powyżej tej wartości za podwyższone. Wszystko powyżej 130/80 mm Hg zalicza się do jednego z dwóch stopni nadciśnienia. Nadciśnienie może być pierwotne lub wtórne. Większość przypadków nadciśnienia jest pierwotna (zasadnicza). Oznacza to, że nie ma konkretnej przyczyny nadciśnienia i jest ono prawdopodobnie spowodowane kilkoma czynnikami, takimi jak genetyka, wiek, styl życia i dieta. Nadciśnienie wtórne można przypisać konkretnej przyczynie, np. niedoczynności tarczycy.
Choroby podstawowe
Większość przypadków nadciśnienia jest pierwotna (wieloaspektowa), ale kilka podstawowych chorób może przyczynić się do powstania nadciśnienia wtórnego lub je wywołać. Leczenie tych schorzeń często może odwrócić przebieg nadciśnienia. Należą do nich:nadwaga lub otyłość, cukrzyca, przewlekła choroba nerek, ciąża, pewne nieprawidłowości w pracy serca https://esomed.pl/fryzury-krotkie-wlosy-zdjecia/
Nadwaga lub otyłość
Nadwaga lub otyłość może pogorszyć nadciśnienie, jeśli już je masz. Dzieje się tak dlatego, że większa ilość tkanki tłuszczowej powoduje zmiany w Twoim organizmie. Zmiany te obejmują hormonalne i fizyczne zmiany w funkcjonowaniu nerek. Zbyt duża masa ciała może również zmienić sposób, w jaki Twój organizm wykorzystuje insulinę.
Spożycie soli
Sód jest składnikiem soli kuchennej. Jest również częstym dodatkiem do wielu pakowanych i przetworzonych produktów spożywczych, aby poprawić ich smak. Umiarkowane ograniczenie spożycia sodu może obniżyć ciśnienie krwi, niezależnie od tego, czy masz nadciśnienie.
Alkohol
Duże spożycie alkoholu może przyczynić się do powstania lub pogorszenia nadciśnienia. Może też zwiększać ryzyko zachorowania na cukrzycę i kilka nowotworów. Nawet umiarkowane spożycie alkoholu ma swoje wady. Badanie przeprowadzone w 2019 roku na ponad 17 000 osób sugeruje, że umiarkowane spożycie (od 7 do 13 drinków tygodniowo) może znacząco zwiększyć ryzyko nadciśnienia https://esomed.pl/ktory-alkohol-ma-najmniej-kalorii/
Kofeina
Kofeina nie jest szkodliwa dla ciśnienia krwi, chyba że spożywasz jej zbyt dużo. Picie 3 do 4 filiżanek kawy dziennie jest bezpieczne dla większości osób z wysokim ciśnieniem krwi. Jednak picie większych ilości może prowadzić do niepokoju i palpitacji serca.
Palenie
Palenie może przyczynić się do wielu zagrażających życiu chorób, takich jak zawał serca, udar, choroby płuc i kilka nowotworów. Palenie powoduje jednak przejściowe skoki ciśnienia krwi. Przyczynia się również do rozwoju miażdżycy, czyli stwardnienia tętnic. Sztywne tętnice powodują wzrost ciśnienia krwi.
fm
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS