A A+ A++

Interesując się rynkiem złotych monet kolekcjonerskich, szybko dostrzegamy, że niektóre z nich wyróżniają się na tle innych, zarówno ze względu na swoją wartość historyczną, jak i materialną. Monety takie jak Double Eagle z 1933 roku, Krugerrand z Południowej Afryki czy też Kanadyjski Liść Klonowy to tylko niektóre przykłady, które przyciągają uwagę inwestorów i kolekcjonerów z całego świata. Ich wartość często przekracza cenę SPOT samego złota, z którego zostały wykonane, co czyni je niezwykle pożądanymi. Sprawdź szczegóły razem z nami!

Znane i cenione monety kolekcjonerskie

Wśród wyjątkowych złotych monet kolekcjonerskich, znajdziemy takie, które zyskały sławę dzięki swojej rzadkości oraz unikalnej historii. Przykłady to:

  • Australijski Kangur – znany również jako Nugget, cieszy się popularnością ze względu na zmieniające się co roku wzory. Należy pamiętać, że ta moneta jest również bita pod tą samą nazwą, jako moneta bulionowa, czyli ta przygotowywana do celów inwestycyjnych.
  • Chińska Panda Złota – od 1982 roku zachwyca kolekcjonerów różnorodnością swoich motywów. Dostępna jest również w wersji monety bulionowej.
  • Brytyjski Sovereign – moneta o bogatej historii, emitowana przez mennicę Royal Mint w Wielkiej Brytanii.

Jeśli chodzi o polskie, najcenniejsze numizmaty kolekcjonerskie, mowa m.in. o monetach III RP takich jak: Złoty Tryptyk z 1990 roku z wizerunkami: Józefa Piłsudskiego, Fryderyka Chopina, i Tadeusza Kościuszki. Te i inne złote monety kolekcjonerskie są nie tylko pięknym dodatkiem do każdej kolekcji, ale również solidnym fundamentem inwestycji w metale szlachetne.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie monet kolekcjonerskich?

Analizując rynek złotych monet kolekcjonerskich, warto zwrócić uwagę na ich proweniencję (pochodzenie numizmatów) oraz stan zachowania. Monety z ograniczonych emisji, posiadające certyfikat autentyczności, a także te w idealnym stanie zachowania, są szczególnie cenione przez kolekcjonerów. Inwestycja w takie monety może przynieść znaczące zyski w przyszłości, zwłaszcza jeśli uda się nabyć egzemplarze pochodzące z ważnych historycznie momentów; lub te związane z wyjątkowymi postaciami historycznymi.

Złote monety bulionowe i numizmaty kolekcjonerskie w ofercie Mennicy Skarbowej

Wybierając złote monety jako formę inwestycji, warto zwrócić uwagę na różnice między monetami bulionowymi a numizmatami kolekcjonerskimi. Monety bulionowe są cenione przede wszystkim za zawartość czystego złota –  „śledzą” cenę złota na rynkach międzynarodowych, a ich wartość koreluje z giełdowymi wskaźnikami.

Z kolei złote numizmaty kolekcjonerskie, oprócz wartości złota, nabywają wartość ze względu na swoją rzadkość, historię, stan zachowania oraz walory estetyczne. Mennica Skarbowa oferuje szeroki wybór obu typów monet, co pozwala inwestorom na dywersyfikację portfela oraz czerpanie radości z aspektu kolekcjonerskiego.

Porównanie monet bulionowych i numizmatycznych może pomóc w podjęciu decyzji, które z nich lepiej spełniają oczekiwania inwestycyjne. Na przykład, moneta bulionowa Krugerrand 1 oz ma obecnie wartość blisko związana z ceną złota na rynku, która wynosi około 9 500 PLN. Natomiast numizmat taki, jak Złota moneta 100 zł Zygmunt I Stary 2004 z Mennicy Skarbowej, może kosztować około 2900 PLN. Tak wysoka wartość stosunkowo młodego numizmatu oszacowana jest ze względu na swoją unikalność i ograniczoną dostępność! Należy zatem podkreślić, że wybór między tymi dwoma typami monet zależy od indywidualnych preferencji inwestora/kolekcjonera oraz jego celów inwestycyjnych/hobbystycznych.

Złote monety kolekcjonerskie – najczęściej zadawane pytania:

Jakie są główne zalety inwestowania w złote monety kolekcjonerskie?

Złote monety kolekcjonerskie oferują bezpieczeństwo finansowe w czasach niepewności ekonomicznej, utrzymują wartość w długim okresie i są łatwe do przechowywania i transporcie. Dodatkowo mogą być atrakcyjnym elementem kolekcji. Numizmaty złote to zatem zarówno gratka dla kolekcjonerów, jak i inwestorów szukających sposobów na dywersyfikację rozbudowanego już portfela inwestycyjnego.

Czy inwestowanie w złote monety jest bezpieczne?

Tak, jest to jedna z bardziej bezpiecznych form inwestycji, szczególnie w długim okresie. Złoto jest odpornym na inflację aktywem, które zazwyczaj zyskuje na wartości w czasach kryzysu ekonomicznego. Mowa również o numizmatach kolekcjonerskich o dużej zawartości kruszcu (wysokie próby złota).

Jak rozpocząć kolekcjonowanie złotych monet?

Zacznij od ustalenia budżetu, zdefiniowania celów kolekcjonerskich i inwestycyjnych, a następnie zbadaj rynek. Warto również nawiązać kontakt z zaufanymi sprzedawcami i mennicami, aby unikać podróbek. Zwróć uwagę na ofertę Mennicy Skarbowej, gdzie kupić można monety bulionowe, numizmaty kolekcjonerskie, a także monety pamiątkowe o sporej wartości inwestycyjnej.

Jakie są ryzyka związane z inwestowaniem w złote monety?

Główne ryzyka to możliwość zakupu fałszywych monet, wahania cen złota na rynku oraz koszty związane z przechowywaniem i ubezpieczeniem kolekcji. Rynek kolekcjonerski jest trudny, a budowanie kolekcji wymaga również wiedzy.

Gdzie najlepiej kupować złote monety kolekcjonerskie?

Złote monety kolekcjonerskie najlepiej kupować u renomowanych dealerów i w mennicach. Ważne jest, aby dokonywać zakupów w miejscach, które oferują autentyczne egzemplarze i gwarancję jakości swoich produktów.

Pamiętaj! Każde inwestowanie, nawet w tak stabilne produkty inwestycyjne, jak złoto i srebro, niesie ze sobą ryzyko. Jeśli nie masz pewności co do swoich planów i ich skuteczności, skorzystaj ze wsparcia doradców finansowych, ekspertów zajmujących się szeroko rozumianą ekonomią lub specjalistów zatrudnianych przez mennice.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZgłoszenie Pana Marcina Wiśniewskiego z dn. 17.06.2024r. – budowa sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej na działkach nr ewid. 238, 242/9, 243/9, 244/4, 243/5, 242/5 (obr. 0270 – Mleczna, ark. 208) ul. Mleczna w Radomiu.
Następny artykułNagrody EPA wręczone we Frankfurcie