A A+ A++

Zaskakiwać może to, że część z nich to zawodnicy wagi ciężkiej, tacy jak Tadeusz Chmiel, twórca sukcesu znanego producenta mebli BRW. Można powiedzieć, że ze sceny schodzi weteran, dekadę temu Chmiel z majątkiem szacowanym na 1,7 mld złotych miał pewne miejsce w pierwszej dziesiątce najbogatszych ludzi w Polsce. Co ciekawe wówczas, trzy oczka przed nim, znajdował się Leszek Czarnecki, a o dwie pozycję niżej był Ryszard Krauze. Obu ich na liście również nie ma. Wypadli z niej dużo wcześniej i w dużo bardziej spektakularny sposób, kiedy okazało się, że ich wzrostowe biznesy napędzane krótkotrwałymi zyskami albo nigdy niezrealizowanymi obietnicami, po prostu się rozsypały.

W przypadku meblowego potentata z Biłgoraja mamy do czynienia z falowaniem wartości jego biznesu. Po swoim apogeum rozwoju, które BRW osiągnął w latach 2007-13, biznes się zatrzymał i zbyt rozrośniętą strukturę trzeba było restrukturyzować. A kiedy „przemeblowanie” biznesu się zakończyło, wybuchła pandemia, która płynnie przeszła w surowcowo-energetyczny kryzys, skutkujący rekordową inflacją. Mix tych trzech ostatnich czynników w postaci — wyższych kosztów drewna, wzrostu cen energii oraz spadku popytu wśród konsumentów — uderzył z różną siłą w cały przemysł meblowy.

Na tegorocznej liście najbogatszych zabrakło też innych dużych przedstawicieli tego sektora – Adama i Jerzego Krzanowscy (Nowy Styl), Macieja Formanowicza (Forte), Bogdana Szewczyka (Bodzio). Przypadek Chmiela jest o tyle spektakularny, że biłgorajski przedsiębiorca zbudował meblowy koncern dużo szybciej niż oni. I nie wykorzystał przewagi, którą 10-15 lat temu miał nad większością polskich przedsiębiorców, nie tylko z sektora meblowego. Nie próbował powtórzyć sukcesu w innych segmentach biznesu, a ekspansję zagraniczną ograniczył tylko do rynków wschodnich, która ostatecznie okazała się porażką. W efekcie nie zbudował żadnej trwałej przewagi, a możliwości wzrostu … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBadanie osteoporozy w Bochni. Zapisz się już dziś!
Następny artykułTelegraf hydrauliczny Eneasza – starożytna komunikacja na duże odległości