A A+ A++

To ożywienie wynika np. z obserwacji popularności tematu w największej wyszukiwarce. Natomiast na twarde dane statystyczne trzeba jednak jeszcze poczekać. O tym, jak zmienia się rynek wiemy więc nadal niewiele.

Wzrost cen mieszkań, z którym mieliśmy do czynienia przez ostatnie miesiące, zdecydowanie wyhamował, ceny stały się stabilne – mówi w rozmowie z MarketNews24 Dariusz Węglicki, dyrektor zarządzający Catella Polska. Jeżeli natomiast chodzi o ceny najmu, to sytuacja jest taka, że na rynku pojawiło się wiele mieszkań, których właściciele zrezygnowali z najmu krótkoterminowego.

Ceny na rynku najmu są na razie również stabilne, oceniając po transakcjach, których było niewiele z powodu koronawirusa. Wirtualna sprzedaż funkcjonowała w sposób ograniczony. Ważnym sygnałem jest spadek akcji kredytowej banków.

Deweloperzy właśnie otwierają swoje biura i finalizowane są transakcje, co do których negocjacje rozpoczęły się przed kilkoma miesiącami. Możliwe jest, że najbardziej potanieją mieszkania, które już były najtańsze w dużych miastach, ponieważ ich lokalizacja była najmniej atrakcyjna.

Powinny obronić się cenowo mieszkania luksusowe, które dotąd były niedowartościowane, a na rynku jest nadal dużo pieniędzy i chęć pokazania swojego prestiżu wcale nie musi osłabnąć, gdy w gospodarce nadchodzi recesja – ocenia ekspert.

Z danych GUS o średnich wynagrodzeniach wiemy już, że w kwietniu wprawdzie wzrosły rok do roku, ale spadły w porównaniu do marca. Na rynku najmu wielu właścicieli jest już po negocjacjach ze swoimi lokatorami, dotyczącymi obniżki czynszu.

Ulga nie otworzy młodym drzwi do nowego mieszkania. "Bonus wydaje się bardzo mały"
Ulga nie otworzy młodym drzwi do nowego mieszkania. “Bonus wydaje się bardzo mały”

Zobacz również

Oceniam, że ceny najmu spadły o kilka procent – mówi D.Węglicki z funduszu Catella Polska. Ten segment rynku nieruchomości nie będzie przeżywał takiego załamania, jakie dotknęło właścicieli centrów handlowych.

O tym jak zmieniają się ceny na rynku biurowym i magazynowym wiemy najmniej. W tym obszarze skutki koronawirusa poznamy dopiero za kilka miesięcy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
Poprzedni artykułJazda na rezerwie. Skutki prostego błędu kierowcy?
Następny artykułNie ma presji na Vettelu