A A+ A++

Z powodu pandemii w ubiegłym roku uroczystość wręczenia nagród się nie odbyła, a laureatów ogłoszono w internecie. Zaległości nadrobiono dzisiaj.

Nagrodę w kategorii Lider Społeczny Roku 2019 otrzymała Halina Łubniewska, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Opolu. Laureatem w kategorii Pożytek Roku 2019 została Świetlica Środowiskowa „Narnia”, placówka wsparcia dziennego, oferująca pomoc w nauce i zajęcia sportowo – rekreacyjne dla najmłodszych.

W 2020 do nagrody Lidera Społecznego zgłoszono 13 osób. Zwyciężyła Anna Korwin-Piotrowska, sędzia Sądu Okręgowego w Opolu. Nie udało jej się odebrać nagrody osobiście. – Żyjemy w czasach, gdy środowisko sędziowskie jest poddawane dużej presji, istnieje spory konflikt wewnętrzny. Wynika to ze zmian politycznych, które się dzieją w Polsce. Kapituła zdecydowała, że nagroda Jana Całki, opolskiego opozycjonisty, który był odważny w trudnych czasach i podlegał presji, wędruje do osoby, która reprezentuje dziś środowisko, które takiej presji podlega. Myślę, że w ten sposób możemy dodać siły osobom, które się nie boją, nie poddają się presji i czują, że obowiązki, które chcą wypełniać, powinny wypełniać zgodnie z zasadami, jakie same chcą realizować, a nie takimi, jakie ktoś im narzuci – mówił Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

O zwycięstwo w kategorii Pożytek Roku 2020 walczyło 20 organizacji. Wygrała Fundacja Rozwoju Edukacji Empatycznej (FREE), która skupia się na niesieniu pomocy dzieciom niepełnosprawnym.

– Absolutnie nie spodziewałyśmy się wygranej. Odczuwamy ogromną radość i satysfakcję z wygranej, bo to jest bardzo trudna i wymagająca praca. Mamy poczucie, że to, co robimy zostało dostrzeżone i docenione, a to nas motywuje do dalszego działania. Robimy fajne rzeczy, nie udało nam się znaleźć podobnej fundacji w całym kraju, więc trochę przecieramy szlaki – mówiła Agnieszka Kossowska, prezes FREE.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSkandaliczne stwierdzenie autora rezolucji ws. aborcji
Następny artykułMsza Święta z okazji 40. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych