Początki kopalni Anna w Pszowie datowane są na pierwszą połowę XIX w. Jako zakład Kompanii Węglowej swój żywot zakończyła w 2012 r. Od tamtej pory jej budynki należą do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.
Pszów chce uratować kilka budynków po kopalni Anna
SRK proponowała władzom Pszowa przejęcie budynku dyrekcji kopalni zaprojektowanego przez Hansa Poelziga. Można by go zaadaptować na siedzibę urzędu miejskiego, ale nakłady na remont przewyższyły możliwości miasta.
Miasto przejęło jednak wieżę dawnego szybu Jan. Władze Pszowa pochwaliły się właśnie pomysłem na zagospodarowanie szybu. Jego maszynownia wypełniona jest ogromnymi urządzeniami wchodzącymi w skład starej maszyny wyciągowej szybu. Zabytkowy obiekt pochodzi z lat 40. XX wieku
Twórcy koncepcji tak zaplanowali przestrzeń, by maszyna wyciągowa stała się oryginalnym elementem ekspozycji. Wokół niej ustawione zostaną regały, stoły i krzesła. W tak zaaranżowanym miejscu powstanie biblioteka z czytelnią.
Wyremontowana zostanie także dawna łaźnia kopalni Anna
Poza budynkiem maszynowni przy Szybie Jan zmodernizowana zostanie łaźnia kobieca i wyeksponowany będzie sam szyb.
– Zmieni się przeznaczenie i sposób zagospodarowania obiektów, ale w poszanowaniu wartości historycznych i autentyczności, jakie za tymi budynkami stoją – mówi Piotr Kowol, wiceburmistrz Pszowa.
Jak dodaje Kowol, stworzenie koncepcji było niezbędne, by rozpocząć ubieganie się o dofinansowanie inwestycji.
– Musimy pozyskać minimum 8 mln zł, by móc rozpocząć prace. Wierzymy, że to nam się uda. Budynki, jakie przekazała nam SRK, to architektoniczne perełki. Powstały w czasach największego rozkwitu kopalni Anna, która na wiele dziesięcioleci wyznaczyła kierunek rozwoju miasta. Musimy to docenić – mówi Kowol.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS