A A+ A++

Od 15 maja zmianie uległy m.in. zasady obowiązkowego korzystania z maseczek. Nie trzeba z nich korzystać w otwartej przestrzeni przy zachowaniu odpowiedniego dystansu od innych. Trzeba jednak o nich pamiętać, wchodząc do pomieszczeń i środków komunikacji zbiorowej. Służby sanitarne i policjanci niezmiennie kontrolują czy obowiązujące przepisy są przestrzegane, a działalność podmiotów gospodarczych odbywa się zgodnie z zasadami reżimu sanitarnego.

Policjanci nieustannie wspierają służby sanitarne w prowadzonych kontrolach, a także sami inicjują kontrole miejsc, w których może dochodzić do łamania przepisów sanitarnych. Dotyczy to szczególnie m.in. środków komunikacji publicznej, galerii handlowych, sklepów wielkopowierzchniowych. Osoby, które będą lekceważyć obowiązujące prawo, będą musiały liczyć się z konsekwencjami.

Stopniowo zmianie i złagodzeniu ulegają obostrzenia związane z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się Covid-19. Jednak nie oznacza to, że już możemy zapominać o obowiązujących przepisach i je lekceważyć. Służby odpowiedzialne za przeciwdziałanie epidemii koronawirusa i kontrolowanie przestrzegania wprowadzonych zasad, interweniują i będą niezmiennie interweniować wówczas, gdy stwierdzą, że dochodzi do rażącego naruszania przepisów, mogącego skutkować gwałtownym ponownym rozprzestrzenieniem się choroby.

Zmiany obowiązujące od 15 maja

  • Zniesiony zostaje obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Bez zmian pozostaje jednak obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych, m.in. w transporcie zbiorowym, w sklepach, w kościele, w kinie czy teatrze.
  • Dozwolona została działalność gastronomii zewnętrznej (na świeżym powietrzu), przy zachowaniu dystansu między stolikami (zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba że między nimi znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m., licząc od powierzchni stolika).
  • Dozwolona została działalność edukacyjna i animacyjna prowadzona przez instytucje kultury na otwartym powietrzu, z zachowaniem reżimu sanitarnego.
  • Dopuszczalna jest również aktywność sportowa na świeżym powietrzu z udziałem max. 25% publiczności.

Zmiany obowiązujące od 21 maja

  • W dalszej kolejności dopuszczalna staje się działalność kin, teatrów, oper, filharmonii, przy maksymalnie 50% obłożeniu i zachowaniu reżimu sanitarnego, m.in. dystans, dezynfekcja rąk, maseczki. Uczestnicy wydarzeń w tych miejscach nie mogą w tych pomieszczeniach spożywać napojów lub posiłków.

Zmiany obowiązujące od 28 maja

  • Pod koniec maja przywrócona zostaje działalność gastronomii wewnętrznej – w lokalu przy max. 50% obłożenia, z zachowaniem dystansu między stolikami. Imprezy okolicznościowe w lokalu (m.in. wesela i komunie) mogą się odbywać z max. 50 osobami (do limitu nie wliczają się osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19).
  • Wraca działalność krytych obiektów sportowych dla wszystkich z zachowaniem odpowiednich limitów oraz zasad reżimy sanitarnego.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWypadek na Autostradzie A4 przy zjeździe na S1
Następny artykułRyzykowne bonusy za szczepienie. Firmy narażają się na wypłatę odszkodowań