A A+ A++

2020-09-14 06:00

publikacja
2020-09-14 06:00

fot. Mateusz Włodarczyk / FORUM

Spółki Skarbu Państwa to temat, który od lat budzi emocje polskich inwestorów. Jak wygląda sytuacja w innych krajach? Jaki byłby obraz GPW, gdyby Skarbu Państwa na niej nie było? Zajmiemy się jednym z tych tematów. Zdecydujcie którym.

W ramach projektu #naBankiera zachęcamy czytelników do wyboru tematów, którymi zajmą się nasi redaktorzy. W tym wydaniu Krzysztof Kolany i Adam Torchała proponują tematy związane ze spółkami Skarbu Państwa.

Krzysztof Kolany: Warszawska giełda bez KGHM-u, PZU czy Orlenu? Trudno to sobie wyobrazić, ponieważ to właśnie spółki kontrolowane przez Skarb Państwa przez lata były (i często nadal są) głównym składnikiem giełdowych indeksów. To „narodowe championy” rozbudzały emocje drobnych inwestorów podczas prywatyzacji i głośnych giełdowych debiutów. Mimo to postanowiłem sprawdzić, jak wyglądałaby nasza giełda bez spółek ze stajni Skarbu Państwa. O ile “w pełni prywatna” GPW by się skurczyła względem obecnych rozmiarów? Jak wyglądałaby lista 20 największych spółek? Jak mogłaby funkcjonować GPW bez państwowej kurateli? Tymi i innymi wątkami zajmę się w moim artykule.

Adam Torchała: Na 20 spółek notowanych we flagowym indeksie WIG20 aż 11 to spółki kontrolowane przez polski Skarb Państwa. Dość powszechnym jest zresztą wiązanie słabości wspomnianego indeksu właśnie z giełdową słabością aktywów zarządzanych przez rząd. Czy jednak taka dominacja Skarbu Państwa w akcjonariacie największych spółek to tylko polska przypadłość, czy może jednak prawidłowość, którą można zaobserwować na większej grupie rynków o podobnej historii? Czy akcjonariat Skarbu Państwa z definicji jest zły, czy może on być pozytywem dla inwestora mniejszościowego? W swojej analizie przyjrzę się europejskim i światowym rynkom właśnie pod kątem tych zagadnień i sprawdzę, jak na tym tle wypada Polska.

Wybierz temat, którym zajmie się jeden z redaktorów Bankier.pl. Jeżeli nie widzisz poniższego formularza do głosowania – kliknij tutaj.

Wybierz temat, którym się zajmiemy:

W ramach cyklu #naBankiera powstały już m.in. te artykuły:

Jak rozkręcić biznes z niewielkim kapitałem i na nim zarobić?

“A jeśli ktoś wyciągnie wtyczkę?” Tak mogłaby wyglądać finansowa zagłada XXI wieku

Diesle? “Wyrzekam się”

Podatek Belki – więcej szkody niż pożytku

Dochód pasywny z dywidend. W Polsce to trudne

Źródło:
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułHISTORIA. Legionowo oczami żołnierza – WSPOMNIENIA REZERWISTÓW
Następny artykuł20 lat temu zmarł Jerzy Giedroyc, twórca paryskiej „Kultury”