A A+ A++

Bohdan Pilarski – muzykolog, polityk, ale też rolnik, który część życia spędził w Krupce w gm. Bolesławiec – jest bohaterem wystawy, którą w sobotę otwarto w wieluńskim muzeum (Relację na żywo w naszych mediach społecznościowych obejrzycie tutaj) .

To wystawa biograficzna, ale nie do końca chronologiczna. Część z państwa bywała u pana Bohdana w Kupce i widziała ogrom płytoteki, dokumentacji. Tam były skrypty wystąpień radiowych, od prowadzenia koncertów, łącznie z pamiętnikami. Te pamiętniki mało wybrzmią na wystawie. Te, które nam się udało zachować od zapomnienia i zabrać z Krupki to pisane w latach 1957-2015 i są pamiętnikami osobistymi. Znajdują się tam zapisy, co do których bohater chyba nie chciałby, żeby były kiedyś czytane. Wybraliśmy to, co wydało nam się dosyć istotnym. Widzicie państwo oryginalne plakaty, na wszystkich jest nazwisko Pilarski. Jest tez mapa Krupki, to mapa z 1936 roku, kiedy jeszcze państwo Pilarscy mieszkali w Brzozowcu. Zabraliśmy to, co wydawało nam się w perspektywie tworzenia wystawy istotne. Jest dużo rzeczy, których jeszcze nie pokazujemy. Mamy fortepian, który stał w drugim pokoju, w sypialni. Czterech naszych pracowników i pan dyrektor też, wyciągali ten fortepian. Wynieśliśmy coś, co towarzyszyło pani Pilarskiemu przez wszystkie lata życia. Bohater miał epizody, że mieszka w Krupce, potem Warszawa i Filharmonia Narodowa, narodziny na Wileńszczyźnie, później trudny okres drugiej wojny światowej, babcia i siostra zostały rozstrzelane, a brat zginął jako partyzant. Sam Bohdan Pilarski był jako kilkunastoletni chłopiec był w kuriersko-zwiadowczej grupie. Po wojnie – zagarnięcie majątku przez sowietów i rodzina musiała się przenieść się do drugiego majątku w Krupce. Później zwykłe życie, zamieszkali wszyscy w Krupce, tutaj prowadzili młyn, tato był jeszcze sędzią w Wieruszowie przez kilka lat.

– mówiła Magdalena Kopańska z muzeum, która czuwała nad przygotowaniem wystawy.

Dodajmy, że podczas jej otwarcia z koncertem wystąpili uczniowie wieluńskiej szkoły muzycznej.

Na wystawie można zobaczyć m.in. część korespondencji od Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta czy Stefana Kisielewskiego, który bywał w Krupce. W sobotnim otwarciu wystawy wzięli udział m.in. jego syn i przyjaciele. Bogdan Pilarski zmarł 3 czerwca 2018 roku w Wieruszowie.

Zobacz również:
W Muzeum Ziemi Wieluńskiej powstał projekt poświęcony pamięci Bohdana Pilarskiego

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułРосіяни завезли до Мелітополя навчених шпигунів ‒ Федоров
Następny artykułZdenerwowała się i …podpaliła dom partnera