Intensywne opady śniegu czekają w najbliższych godzinach wiele miejsc w Polsce. Dotyczy to szczególnie południowych regionów kraju. Na Dolnym Śląsku na terenach powyżej 500 metrów nad poziomem morza może spaść nawet 30 centymetrów śniegu do środy rano.
POGODA
Alerty przed śnieżycami pierwszego i drugiego stopnia wydano w województwie dolnośląskim dla powiatów: lubańskiego, lwóweckiego, jeleniogórskiego, kamiennogórskiego, wałbrzyskiego, kłodzkiego i ząbkowickiego.
Mogą tam wystąpić opady, które spowodują przyrost pokrywy śnieżnej od 10 do 20 cm, a miejscami nawet do 30 centymetrów. Ostrzeżenia w województwie dolnośląskim mają obowiązywać do godziny szóstej rano w środę.
W Lubuskim opadów śniegu meteorolodzy nie przewidują, ale należy liczyć się z przelotnymi opadami deszczu, które miejscami mogą być intensywne. Prognozowane są spadki temperatury, która w regionie raczej nie przekroczy 4 °C. W nocy z środy na czwartek lokalnie temperatura może spaść do – 2 °C. Drogi mogą być śliskie, szczególnie na wylotach z lasu i wiaduktach.
⚠UWAGA‼
Wydane zostały nowe ostrzeżenia meteorologiczne na ❄intensywne opady śniegu 1°
W południowej (górskiej) części woj. dolnośląskiego i podkarpackiego prognozowane są opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm do 15 cm, lokalnie o 30 cm.#śnieg #ostrzeżenia pic.twitter.com/nw5iSHGYi5— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) March 15, 2021
Z kolei na Podkarpaciu ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu wydano dla powiatów: bieszczadzkiego, leskiego, sanockiego i przemyskiego. Do godz. 13 we wtorek może tam spać od 10 do 15 cm śniegu, a lokalnie nawet 20 cm.
Choć astronomiczna wiosna zaczyna się już 20 marca, niebawem czeka nas spore ochłodzenie. Według długoterminowej prognozy pogody portalu twojapogoda.pl cieplej ma zrobić się dopiero pod koniec miesiąca.
Od 15 do 21 marca średnia dobowa temperatura w Polsce będzie wahać się między 0 a 3 °C.
Cóż, warto pamiętać, że w marcu o pogodową stabilizację na razie trudno, bo „W marcu czasem słońce grzeje, czasem śnieżek sieje”.
Warto przypomnieć, że średnia obszarowa temperatura powietrza w 2020 roku w Polsce wynosiła 9,9 °C i była o 1,6 °C wyższa od średniej rocznej wieloletniej wartości temperatury dla klimatologicznego okresu 1981-2010. Rok 2020 należy zaliczyć do ekstremalnie ciepłych! Jaki będzie 2021 rok? Zima była stosunkowo ciepła, więc średnia roczna temperatura w tym roku może również być wyższa ale na ostateczny wynik trzeba niestety poczekać do końca roku.
źródło: IMGW
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS