Dziś w nocy w miejscowości Nowa Wola (gmina Michałowo) doszło do zatrzymania pojazdu przez żołnierzy WOT. Jak się okazało, w aucie znajdował się Jakub Sypiański, polityk, tłumacz i aktywista Grupy Granica.
O sprawie informowała przed południem por. Anna Michalska, rzeczniczka Straży Granicznej.
– Do zdarzenia doszło na terenie ochranianym przez placówkę Straży Granicznej w Michałowie. Kierowca samochodu na widok patrolu żołnierzy ruszył z piskiem opon. Była próba zatrzymania go do kontroli, mężczyzna został zatrzymany. Osoba nie chciała się poddać czynnościom, nie chciała okazać dokumentów. Został więc wezwany patrol Straży Granicznej, następnie policja. Okazało się, że to był dziennikarz. Potem dojechali tam aktywiści – tłumaczyła rzeczniczka.
Mężczyznę zatrzymali żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. – Był to patrol oznakowany, a oni byli w mundurach – dodała por. Anna Michalska.
Rzeczniczka apelowała również do osób oraz dziennikarzy przebywających na terenach przygranicznych o stosowanie się do poleceń funkcjonariuszy i wojskowych.
W tej sprawie wydano dwa oświadczenia. Jako pierwszy relację z miejsca zdarzenia zamieścił Maciej Konieczny, poseł Lewicy.
Tej nocy uzbrojeni w broń długą żołnierze WOT próbowali siłą wywlec z samochodu aktywistę @GrupaGranica, tłumacza arabskiego i działacza @partiarazem @sypianski. Wszystko działo się z dala od strefy stanu wyjątkowego. O 15:30 w Michałowie odbędzie się konferencja prasowa. pic.twitter.com/PqwoZSeiSW
— Maciej Konieczny (@_mkonieczny) November 26, 2021
W tej samej sprawie na Twitterze pojawiło się oświadczenie rzecznika prasowego WOT.
„Dzisiaj w nocy o godz. 1.20 na trasie Michałowo – Juszkowy Gród, na wysokości miejscowości Nowa Wola doszło do zatrzymania pojazdu na mazowieckich numerach rejestracyjnych. Zatrzymanie przeprowadzili żołnierze patrolu wojskowego, który w tym rejonie wykonywał zadania na mocy postanowienia Prezydenta RP wspierając Straż Graniczną” – napisał płk Marek Pietrzak.
Oświadczenie rzecznika WOT @marekpietrzak76 ws zatrzymania w m. Nowa Wola.#Terytorialsi #silnewsparcie pic.twitter.com/Igzmo76f0F
— Terytorialsi – Zawsze gotowi, zawsze blisko! (@terytorialsi) November 26, 2021
Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 37 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 8 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.
Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.
Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na Podlasiu. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu, kamery dzienne i nocne. Na Lubelszczyźnie naturalną zaporą jest Bug.
(or)
(PAP), autorzy: Marcin Chomiuk, Bartłomiej Figaj
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS