A A+ A++

Kluski tlone z Luszowic – jak wyglądają i smakują?

Kluski tlone z Luszowic w dniu 16 listopada 2021 r. wpisano na Listę Produktów Tradycyjnych w kategorii gotowe dania i potrawy. Jak czytamy na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi – tradycyjne kluski tlone z Luszowic powinny mieć nieregularny kształt, a w środku ciasto musi być jednolite, dość zbite z grudkami.

Kluski, w zależności od uformowania ich łyżką, powinny mieć długość: 2-6 cm i szerokość 2-3 cm. Dominującym smakiem jest prażona mąka z nutą chlebową. “Nazwa tej potrawy wzięła się od sposobu jej wykonywania, ponieważ mąkę w pierwszej kolejności należy wsypać do rondla (na patelnię, blaszkę do pieczenia) i przez dłuższy czas tlić, czyli rumienić na piękny złoty kolor na bardzo wolnym ogniu” – informuje MRiRW.

W przeszłości kluski tlenione z Luszowic przyrządzano na tradycyjnym piecu z blachami, a obecnie mąkę można rumienić w piekarniku lub na grubej płycie ułożonej bezpośrednio na palniku, izolując w ten sposób garnek od ognia.

“Kluski tlone były potrawą gotowaną zazwyczaj na śniadanie lub obiad, a do ich przygotowania wykorzystywano trzy składniki: mąkę, wodę oraz sól, które każda gospodyni miała w swojej kuchni. Choć przyrządzanie klusek tlonych nie jest skomplikowane, wymaga poświęcenia pełnej uwagi w trakcie poszczególnych etapów” – wskazuje resort rolnictwa.

Szczególną uwagę należy zwrócić podczas procesu tlenia mąki. Absolutnie nie można jej przypalić, ponieważ popsuje smak całego dania. Najsmaczniejsze są kluski ciepłe, podane bezpośrednio po przygotowaniu. Rzecz jasna, można je również odgrzewać na tłuszczu. “Potrawę jadano najczęściej z samymi skwarkami, omastą składającą się z pokrojonej w kostkę słoniny zalanej śmietaną lub po prostu zalane mlekiem” – czytamy na stronie MRiRW.

Kluski tlone – przepis

Do przygotowania klusek tlonych potrzebujemy następujących składników:

Mąkę wsypujemy do rondelka i na bardzo małym ogniu tlimy, innymi słowy zarumieniamy. Ten proces powinien trwać ok. jednej godziny i w tym czasie mąkę należy regularnie mieszać, by jej nie przypalić. Gdy mąka jest już zrumieniona, powinniśmy ją przesiać na sitku.

Przesianą mąkę znowu wsypujemy do rondelka i ponownie tlimy przez ok. 10 minut regularnie mieszając. Mąkę stopniowo i powoli zalewamy posoloną, wrzącą wodą, mieszamy, trzymając całość na ogniu. Po chwili powinniśmy otrzymać jednolitą, gładką masę.

Przy użyciu łyżki nakładamy masę na talerz, formując kluseczki. Podajemy ze skwarkami, odrobiną tłuszczu i kwaśnym mlekiem.

Koronę najpiękniejszej kobiety już ma. Teraz walczy o Koronę Wulkanów ZiemiPolsat

INTERIA.PL

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?

Dołącz do na … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBlack Friday na GeForce NOW. NVIDIA szaleje i obniżka ceny subskrypcji
Następny artykułTen transfer może uratować im sezon. Industria Kielce ma nowego bramkarza!