A A+ A++

Na przeszło 5-hektarowym terenie asfaltowni w Łajskach przy ul. Suwalnej, tuż przy granicy z Legionowem już wkrótce może powstać spore osiedle mieszkaniowe. Stanie się tak w momencie, gdy urzędnicy określą inwestorowi warunki zabudowy.

W Łajskach przy ul. Suwalnej, niedaleko granicy z Legionowem, od kilkunastu lat działa fabryka asfaltu Polhild. Zakład ten jest uciążliwy dla okolicznych mieszkańców, szczególnie dla tych, których domy znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie wytwórni. O likwidacji tej działalności i zbudowaniu sporego osiedla mieszkaniowego mówiło się od lat. Jednak dopiero teraz jest “coś” na rzeczy.

Mnóstwo obaw

Już w połowie 2017 roku właściciel asfaltowni dostał ponoć propozycję od inwestorów, aby zlikwidować zakład i zbudować osiedle mieszkaniowe na 700 mieszkań. Taka koncepcja została nawet przedstawiona władzom gminy Wieliszew. Zakłada ona budowę 14 budynków wielorodzinnych z podziemnymi garażami, a także sklepy, przedszkole oraz rondo ułatwiające włączenie się do ruchu na ul. Suwalnej. Na początku koncepcja nie spodobała się wieliszewskim samorządowcom. Twierdzili, że gmina nie jest przygotowana na tak dużą liczbę nowych mieszkańców. Związane jest to głównie z problemami komunikacyjnymi, brakiem żłobków, przedszkoli i szkół. Istnieją też obawy, że nowe osiedle mogłoby zostać przyłączone do Legionowa i gmina Wieliszew straciłaby zyski w postaci podatków. Później jednak radni zmienili zdanie i przystąpiono do zmiany miejscowego planu zagospodarowania dla tych terenów.

Co wiemy na dziś?

Gmina na jesieni przeprowadziła konsultacje społeczne na temat tego terenu. Ich celem było zebranie opinii i uwag dotyczących budowy osiedla przy ul. Suwalnej w Łajskach. Konsultacje przeprowadzono w formie formularza ankietowego, który został zamieszczony na stronie internetowej urzędu gminy i w październikowym numerze “Gazety Wieliszewskiej”. Być może dlatego cieszyły się one… znikomym zainteresowaniem. Kto bowiem, zwłaszcza z młodego pokolenia mieszkańców, śledzi stronę internetową urzędu lub zagląda do urzędowej gazety? Z kolei starszym mieszkańcom często nie chce się wypełniać ankiet, zwłaszcza tych, które bezpośrednio ich nie dotyczą. Efekt?

– Zadziwiający jest fakt, że tak znikoma liczba mieszkańców skorzystała z możliwości wypowiedzenia się na temat zagospodarowania tych terenów. Wpłynęły tylko trzy odpowiedzi – ubolewają urzędnicy z wydziału promocji. W udzielonych odpowiedziach mieszkańcy nie chcą, by nadal był to rejon przemysłowy. Wedle ankietowanych powinien pełnić funkcję mieszkaniową, ale z zabudową jednorodzinną, jak sąsiednie obszary.

Inwestor wystąpił o warunki zabudowy

– 8 lutego br. do urzędu gminy wpłynął wniosek inwestora o ustalenie warunków zabudowy dla działek 763/2, 398/7, 395/8, 395/5 przy ul. Suwalnej, wnioskodawca został wezwany do uzupełnienia braków formalnych – informuje Anna Szlendak z urzędu gminy.

We wniosku o wydanie warunków zabudowy inwestor nie określił charakterystyki planowanej inwestycji, dlatego trudno jest powiedzieć, czy gminie w niedługim czasie przybędzie około 2500 nowych mieszkańców. Do sprawy powrócimy.

(DB)

na zdrowie, smacznego – to powinno być zabronione prawem z ustawy

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWojciech Wojdak walczy o kwalifikacje do Tokio
Następny artykułJarosław Kaczyński ostro skrytykował negocjacje UE ws. szczepionek