A A+ A++
fot. WiktorN.PL

W czwartek, 14 października, w Wojsławicach odsłonięty zostanie pomnik upamiętniający ogromną tragedię z czasów drugiej wojny światowej. Zbrodni na bezbronnych ludziach nie można wymazać z pamięci.

W październiku 1942 r. na łąkach tuż za cerkwią w Wojsławicach żandarmeria niemiecka zastrzeliła 60 mieszkańców Wojsławic. Wśród nich było 20 dzieci narodowości żydowskiej, które nie miały nawet 14 lat. Relacje świadków tamtych wydarzeń są wstrząsające: Strzelano do dziecka z bliskiej odległości które wołało „mama”. Zabitych zasypano w miejscu zbrodni.

Trzynaście lat temu członkowie Stowarzyszenia Miłośników Wojsławic z Marianem Lackowskim na czele postawili sobie za cel upamiętnić miejsce zbrodni. Zebrano relacje świadków, uzyskano dokumenty związane z tym zdarzeniem, wykonano badania miejsca i gruntu. Dało to podstawę do tego, aby w grudniu 2018 r. Lubelski Urząd Wojewódzki uznał to miejsce za grób wojenny.

Od kwietnia br. Stowarzyszenie Miłośników Wojsławic wraz z Urzędem Gminy Wojsławice oraz Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w Wojsławicach, realizuje projekt pt. „Oby nigdy nie było łąk, na których giną ludzie – ocalić od zapomnienia”, realizowany z funduszy Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Kilkumiesięczna praca wielu ludzi w ramach tego projektu zaowocowała tym, że miejsce zbrodni w końcu zostanie upamiętnione. Uroczystości odsłonięcia pomnika zaplanowano 14 października br. w Wojsławicach przy ul. Rynek. (mo)

Program uroczystości upamiętnienia 60 mieszkańców Wojsławic narodowości żydowskiej zamordowanych przez Niemców w październiku 1942 r.: godz.11.20. – Spotkanie na holu Ratusza w Wojsławicach, potwierdzenie uczestnictwa w uroczystości; godz. 11.50. – przejście w zorganizowanym szyku na miejsce uroczystości; godz. 12.00. – uroczystości przy mogile zbiorowej na ul. Rynek w Wojsławicach; godz. 13.00. – konferencja w Izbie Tradycji Ziemi Wojsławickiej (Synagoga): 1. Historia społeczności żydowskiej w Wojsławicach – Emil Majuk – Prezes Stowarzyszenia Panorama Kultur w Wojsławicach. 2. Podsumowanie realizacji projektu pt. „Oby nigdy nie było łąk, na których giną ludzie – ocalić od zapomnienia” – Marian Lackowski – Prezes Stowarzyszenia Miłośników Wojsławic. 3. „Szukamy zapomnianych żydowskich grobów, pomóż nam je odnaleźć” – Agnieszka Nieradko – Komisja Rabiniczna ds. Cmentarzy i Fundacja Zapomnienie. 4. Upowszechnianie historii, tradycji i kultury trójkulturowego miasteczka Wojsławice – Henryk Gołębiowski – wójt gminy Wojsławice. 5. Wystąpienia gości. 6. Występ zespołu Szalom Chełm. 7. Zwiedzanie wystawy w Izbie Tradycji Ziemi Wojsławickiej – Emil Majuk.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTomasz Hajto pod wrażeniem po meczu Albania – Polska! “To jest fenomenalne”
Następny artykułTrophy Maja Włoszczowska z udziałem Sprintu Ścinawa