A A+ A++

Zgodnie z planem na placu budowy Zagłębiowskiego Parku Sportowego rozpoczął się montaż trybun. Pierwszego dnia zamontowano 9 belek stopnicowych. Operacja jest prowadzona za pomocą dźwigu samochodowego.

Trwają prace na terenie Zagłębiowskiego Parku Sportowego w Sosnowcu Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta

Łącznie belek stopnicowych będzie aż 560. Całość konstrukcji uzupełnią 553 belki schodowe, a zakończenie całej tej operacji jest zaplanowane na połowę listopada. Przypominamy, że obiekt ma docelowo pomieścić 11,6 tysiąca widzów. Siedziska będą w kolorze barw Zagłębia Sosnowiec, czyli czerwonym, zielonym i białym.

Siedziskach w barwach Zagłębia Sosnowiec

Osoby, które śledzą pracę na terenie ZPS, dopytują się, czy nowy stadion będzie bardziej przypominał obiekt Piasta Gliwice, czy może GKS-u Tychy.

Na Stadionie Piasta trybuny oddziela od boiska betonowy mur, co sprawia, że kibice są dalej, a już na pewno wyżej od poziomu murawy. Miejscowi fani już się do tego przyzwyczaili, ale nie jest to najlepsze rozwiązanie.

W Tychach rywalizacja na boisku jest już na wyciągnięcie ręki. „Zgodnie z dokumentacją projektową, według której budowany jest stadion piłkarski, jest on bardziej zbliżony do stadionu Tyskiego niż Gliwickiego. Efekt końcowy ocenią Państwo sami po zakończeniu prac” – odpowiada osoba administrująca stroną ZPS na Fb.

Prace trwają już również na budowie hali sportowej. – Obecnie odbywa się zbrojenie, szalowanie oraz betonowanie stropów, ścian oraz belek zębatych trybun – wylicza Karina Skowronek, prezes ZPS.

Drzewa rekompensatą za wycinkę

Warto dodać, że Zagłębiowski Park Sportowy zaangażował się również w nasadzanie drzew na terenie parku Papieskiego przy ulicy Gwiezdnej. Posadzenie drzew to rekompensata za wycinkę pod budowę stadionu, hali i lodowiska na Górce Środulskiej. Specjalizująca się w zagospodarowywaniu i pielęgnacji terenów zielonych firma Sorted na zlecenie Zagłębiowskiego Parku Sportowego do połowy października posadzi w trzech wybranych miejscach Sosnowca 370 drzew.

ZPS zapłaci za to ponad 582 tys. zł brutto. Spółka Sorted przez 36 miesięcy będzie zobowiązana również do pielęgnowania drzew i ich wymiany w razie nieprzyjęcia się, uschnięcia lub uszkodzenia.

– Nasadzenia są kosztowne, bo pnie drzew w obwodzie – powyżej jednego metra nad ziemią – muszą mieć od 16 do 20 cm – wyjaśniała nam już wcześniej Karina Skowronek.

Przy ul. Gwiezdnej zostanie posadzonych 12 klonów pospolitych oraz 226 sztuk jarząbu mącznego. W przewidzianych na 2021 r. drugim etapie nasadzeń, ZPS będzie musiał zamówić 2287 drzew. Dłuższa jest także lista gatunków, na której są m.in. jarząb mączny, lipa drobnolistna, klon zwyczajny i pospolity, robinia akacjowa, grab kolumnowy i pospolity, brzoza pożyteczna, buk pospolity, głóg pośredni i kasztanowiec czerwony.

Drzewa będą sadzone przy Górce Środulskiej, w parku Harcerskim, ul. Ostrogórskiej oraz ul. Wiązowej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPonad 3000 zakażeń i 75 zgonów jednego dnia
Następny artykułPłatne Stażowe