A A+ A++

Otodom poprosił ponad 3000 wrocławian o wskazanie dzielnicy, w której ich zdaniem więzi między sąsiadami są najbliższe. Pytano, gdzie ludzie są najbardziej uprzejmi, a ich sposób życia nie jest uciążliwy dla innych.

– Choć coraz rzadziej mamy potrzebę nawiązywania bliskich kontaktów z osobami mieszkającymi tuż obok, to dobre relacje sąsiedzkie są wciąż na wagę złota. Kto, jak nie zaufany sąsiad, podleje kwiaty podczas naszej dłuższej nieobecności czy odbierze paczkę od kuriera – podkreśla Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom.

Dobry sąsiad na wagę złota

Wrocławianie dość krytycznie oceniają się jako sąsiadów – i to niezależnie od dzielnicy, w której mieszkają. W 5-punktowej skali najwyższa nota to zaledwie 3,4 punktu. Wyniki są przy tym bardzo wyrównane – najniższa ocena to z kolei 3,2 punktu.

źródło: Otodom

– Warto przy tym odnotować, że w pierwszej edycji Rankingu Dzielnic dla Wrocławia, który przeprowadziliśmy w 2017 r. oceny ankietowanych były wyższe. Zwycięska wówczas Fabryczna otrzymała 3,7 punktu, zaś ostatnie na liście Śródmieście zgarnęło 3,4 punktu. Zdaje się to potwierdzać słowa socjologów, jakoby więzi w społeczeństwie z każdym rokiem były coraz luźniejsze i mniej satysfakcjonujące. Wrocław nie jest tu wyjątkiem – w innych polskich miastach można zauważyć tę samą tendencję – dodaje Jarosław Krawczyk.

Chcesz mieć miłych sąsiadów? Zamieszkaj na Psim Polu

W drugiej edycji Rankingu Dzielnic Otodom w kategorii relacji sąsiedzkich zwycięzcą zostało ocenione na 3,43 Psie Pole. To właśnie tu, zdaniem respondentów, najłatwiej nawiązać bliską relację z osobami mieszkającymi tuż obok. Wrocławianie uznali także, iż Psie Pole wygrywa pod względem uprzejmości i kultury osobistej mieszkańców.

– Psie Pole to, mówiąc żartobliwie, trochę współczesne Alternatywy 4. Duże blokowiska z wysokimi budynkami, gdzie w klatce mamy nawet 100 mieszkań. To pomaga w przysłowiowym „pożyczaniu soli” i ma to swoje ogromne plusy – mówi Agnieszka Szałęga-Gazda, idea-INVEST nieruchomości.

Śródmieście zamyka listę

Na ostatnim miejscu zestawienia uplasowało się Śródmieście. Na tę pozycję najbardziej wpłynęła najniższa nota za uprzejmość sąsiadów.

– Warto jednak zauważyć, że Śródmieście zajmuje ostatnią lokatę już drugi raz z rzędu. Innymi słowy, mimo bardzo wyrównanych wyników potwierdza się, że w centrum miasta najtrudniej zaprzyjaźnić się z sąsiadem – podkreśla Jarosław Krawczyk

Ranking Dzielnic Otodom 2020

Pierwsza edycja Rankingu Dzielnic Otodom, opublikowana została w 2017 r. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy.

Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, dostępność imprez i służby zdrowia.

Czytaj także: 

OTODOM

Otodom umożliwia swoim użytkownikom wyszukanie, przeglądanie i zamieszczanie ogłoszeń sprzedaży i wynajmu nieruchomości: w szczególności mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich, biur czy lokali.

W serwisie znajdują się zarówno oferty z rynku pierwotnego jak i wtórnego. W styczniu 2020 serwis odwiedziło ponad 3,9 mln realnych użytkowników. Daje to Otodom pierwsze miejsce wśród serwisów specjalizujących się w ogłoszeniach nieruchomości. Dane te potwierdza niezależny audyt Gemius/PBI.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzenosiny zbiorów do nowej biblioteki Archidiecezji Wrocławskiej
Następny artykułRÓŻNORODNOŚĆ SANDOMIERSKIEGO DZIEDZICTWA – Etnografia