A A+ A++

Historia budowy nowego parku przy ul. Wantuły w Kostuchnie ma już kilka lat. Miasto zapytało wtedy mieszkańców o opinię w tej sprawie. Zdania były podzielone i nie wszystkim się ten pomysł podobał. Okazało się też, że aby park mógł powstać, trzeba odrolnić działki przy ul. Wantuły. To wystarczyło, by odłożyć pomysł parku na półkę.

– Mieszkańcy już podczas konsultacji zgłosili pierwsze głosy sprzeciwu wobec realizacji parku przy ul. Wantuły. Wpłynął też do nas list z podpisami mieszkańców w tej sprawie – wyjaśniali urzędnicy.

W odpowiedzi grupa mieszkańców i radnych zaczęła zbierać podpisy pod petycją w sprawie budowy parku. Mieszkańcy uporządkowali też miejsce pod przyszły park.

Park w Katowicach. Co będzie przy ul. Wantuły w Kostuchnie?

Od tego czasu minęło parę lat i niespodziewane Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach ogłosił, że ma już gotową koncepcję budowy parku przy ul. Wantuły. Przygotowała ją pracownia Franta & Franta Architekci, którą prowadzi syn słynnego architekta Aleksandra Franty. Pracownia ma na koncie wiele projektów dotyczących zieleni i przestrzeni publicznych.

W maju ZZM ma mieć gotowy projekt, a później ogłosi przetarg na prace budowlane. Na razie o szacowanych kosztach urzędnicy nie chcą mówić.

Wiadomo, że w parku pozostanie niewielki staw, powstaną nowe pomosty i kładki wokół niego. Oprócz tego ma tu być ścieżka zdrowia. Koncepcja zakłada, że w parku powstaną punkty rekreacji, gdzie będzie można grać w tenisa czy szachy. Franta & Franta zaproponowali też budowę altany obrośniętej różnymi gatunkami pnączy, z miejscem na zajęcia szkolne na świeżym powietrzu i edukacji ekologicznej. Stworzenie parku będzie wymagało nasadzeń drzew, krzewów, pnączy oraz bylin. Całość ma uzupełnić łąka, elementy małej architektury i oświetlenie.

Więcej zieleni w Katowicach. Miasto dostało pieniądze

Na tym jednak nie koniec. Katowice w ramach unijnego projektu UPSURGE (City-centered approach to catalyze nature-based solutions through the EU Regenerative Urban Lighthouse for pollution alleviation and regenerative development) otrzymały 2,1 mln zł na działania, które mają zmniejszyć zanieczyszczenie. Projekt ma też pomóc w stworzeniu nowatorskiego podejścia do poprawy jakości powietrza i pokazaniu niewykorzystanego potencjału w tych kwestiach.

Białystok. Zielone przystanki BKM Fot. Marcin Jakowiak/UM Białystok

Katowice zapowiadają, że w ramach projektu w południowych dzielnicach powstanie zielona ławka, a przy ul. Tyskiej zaadaptowany zostanie teren, gdzie w ubiegłym roku powstał zbiornik retencyjny. Oprócz tego przy ul. Chorzowskiej, obok głównego wejścia do Parku Śląskiego, i przy ul. Warszawskiej, tuż przy katedrze ewangelickiej, powstaną zielone przystanki. Urząd zapowiedział też budowę ogrodu sensorycznego przy ul. Ziołowej w pobliżu wejścia do znajdującego się tu szpitala.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZainstalowano pierwszą turbinę na morskiej farmie wiatrowej Moray East
Następny artykułTrudne warunki na drogach Łodzi i regionu. Seria kolizji na A2