A A+ A++

Zobacz wideo

To była największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 76 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie.

W uroczystości na Starej Ochocie wzięli udział powstańcy, kombatanci, władze stolicy, przedstawiciele rządu i mieszkańcy. 

W tym roku – przez epidemię koronawirusa – uroczystości są bardziej kameralne – na wiele z nich obowiązują zaproszenia, więc organizatorzy zachęcają do śledzenia transmisji online.

Jak co roku najważniejsi jednak są powstańcy i ich wspomnienia. – To było coś fantastycznego, przede wszystkim ludzie wylegli na ulice. To było naprawdę wzruszające, jak w każdym oknie ukazała się flaga biało-czerwona. Czekaliśmy na ten dzień cały okres okupacji. I tego dnia, żyliśmy ogromną nadzieją, że to powstanie przyczyni się do całkowitego wyzwolenia Warszawy w ciągu kilku dni. Niestety prawda była inna – wspominają Jerzy Mindziukiewicz i Bogdan Bartnikowski.

Punktem kulminacyjnym obchodów będzie godzina W – wtedy o godz. 17 w mieście zawyją syreny, a miasto na chwilę się zatrzyma.

Wieczorem na Kopcu Powstania Warszawskiego zapłonie ogień. Będzie się palił 63 dni – tyle trwało powstanie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
Poprzedni artykułStop wymówkom! To już ten czas – przyjdź do Barbell Club Bochnia
Następny artykułKatie Price złamała obie nogi! Poruszający widok!