A A+ A++

Ratusz ogłosił właśnie nowe listy osób oczekujących na wynajem miejskiego mieszkania. O taki lokal można się starać na trzy sposoby. Na liście osób oczekujących na wynajem lokalu do remontu są 73 rodziny. O tzw. najem socjalny starają się 42 osoby, a o wymianę lokalu na większy 35 rodzin.

Jest wybór

Największe zapotrzebowanie jest na mieszkania dla pojedynczych osób, chodzi tu o lokale do remontu, lub najem socjalny. Jak przyznaje ratusz, w ciągu roku umowy z miastem podpisze około 50 proc. wszystkich chętnych.

– Jeżeli chodzi o wymianę mieszkania na większe do remontu, sytuacja jest inna. Duża rodzina, która stara się o takie mieszkanie, ma wybór i zwykle od razu je otrzymuje – wyjaśniała radnym podczas ostatniej sesji Izabela Baryłowicz, naczelniczka ratuszowego wydziału lokalowego. Jak podkreślała, oczekiwanie na przyznanie lokalu trwa od roku to dwóch. – Osoby, które nie otrzymały mieszkania w roku złożenia wniosku, są przepisywane na listę na kolejny rok, jeżeli nadal spełniają kryteria – informuje naczelniczka.

Większe progi dochodu

Wnioski o wynajem mieszkania można składać zawsze do końca marca. Listy zakwalifikowanych osób publikowane są zwykle w połowie roku. W tym ratusz zmienił kryteria, zwiększając próg dochodu na członka rodziny w przypadku najmu socjalnego jak i mieszkań do remontu.

W tym przypadku dochód obliczany jest na podstawie najniższej emerytury wyznaczonej przez ZUS. W tym roku to około 1,2 tys. zł. Jeżeli o wynajem mieszkania starała się jedna osoba, jej dochód nie mógł przekraczać 260 proc. tej sumy, teraz to 280 proc. Natomiast w rodzinach 5-osobowych i większych ten próg nie mógł przekraczać 145 proc. tej sumy na członka rodziny, teraz to 165 proc.

Znacznie zwiększono także próg dochodu osób, które korzystają z najmu socjalnego i chcą przedłużyć umowę. Taki wniosek muszą składać każdego roku. – Za każdym razem badamy sytuację dochodową, podniesienie progu dochodów dla tych osób jest konieczne, żeby nie wykluczać osób, które np. poszły do pracy, ich sytuacja się poprawiła, ale wciąż nie stać ich na mieszkanie do remontu – wyjaśnia naczelniczka wydziału lokalowego.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKoronawirus. Kanada otwiera granice dla zaszczepionych
Następny artykułSprawdź swoje konto w ZUS – możesz zobaczyć swoją hipotetyczną emeryturę