A A+ A++

Kredyt hipoteczny to wieloletnie zobowiązanie finansowe, które udzielane jest przez banki pod zastaw nieruchomości. Aby otrzymać kredyt, należy wykazać się dużą zdolnością kredytową, a także dopełnić niezbędnych formalności. Na jakich zasadach jest on przyznawany?

Zdolność kredytowa przy kredycie hipotecznym

Każdy, kto ubiega się o kredyt hipoteczny, musi wykazać się dużą zdolnością kredytową. Bank rozumie przez nią zdolność do terminowego regulowania zobowiązania w postaci rat kredytowych. Na ocenę zdolności kredytowej wpływają między innymi:

  • miesięczne dochody,
  • źródło dochodów,
  • ilość osób, będących na utrzymaniu kredytobiorcy,
  • średnie, miesięczne wydatki,
  • pozostałe zobowiązania, jakie posiada kredytobiorca.

Ze względu na to, że kredyt hipoteczny udzielany jest na wiele lat (często nawet i 20), banki wymagają od swoich potencjalnych klientów wysokiej zdolności kredytowej. Ponadto, nie mogą oni figurować w bazach dłużników, na przykład w BIK. Dobrze natomiast, jeśli posiadają dobrą historię kredytową, co oznacza, że wcześniej terminowo spłacali swoje zobowiązania.

Jakich formalności trzeba dopełnić, aby uzyskać kredyt?

Kredyt hipoteczny może otrzymać osoba, która złoży w banku właściwy wniosek wraz z kompletem wymaganych przez bank dokumentów. Wcześniej jednak należy szczegółowo zapoznać się z warunkami kredytowania, mając jednocześnie na uwadze, że mogą one ulec pewnym zmianom. Po złożeniu wniosku następuje weryfikacja zdolności kredytowej klienta. Procedura ta trwa około dwóch tygodni, czasami nieco dłużej. Jeśli bank uzna, że klientowi może zostać udzielony kredyt, przedstawi mu propozycję umowy. Dalsza część procedur zależy w dużej mierze od tego, czy kredytobiorca nabywa nieruchomość z rynku pierwotnego, czy wtórnego. W pierwszym przypadku pieniądze przekazywane są zwykle bezpośrednio do dewelopera, w drugiej zaś mogą one zostać przekazane na konto klienta. Ponadto kredytobiorca zwykle ma do dyspozycji pewną sumę pieniędzy, którą może przeznaczyć na przykład na remont nieruchomości. Należy dokonać też niezbędnych zmian zapisów w księgach wieczystych, mając jednocześnie na uwadze, że nieruchomość, do czasu spłaty kredytu, pozostaje własnością banku.

O czym pamiętać, biorąc kredyt hipoteczny?

Każdy bank przygotował dla swoich klientów inną ofertę kredytu hipotecznego, dlatego cała procedura kredytowania będzie zależna od tego, w jakiej instytucji klient ubiega się o finansowanie. Z przykładową ofertą można zapoznać się tutaj https://www.aliorbank.pl/klienci-indywidualni/kredyty-hipoteczne.html. Warto mieć na uwadze, że im dłuższy okres kredytowania (powyżej 15 lat), tym wyższe koszty będzie trzeba ponieść i wykazać większą zdolność kredytową. Jeśli jeden bank odmówi udzielenia kredytu, nie ma przeszkód, aby ubiegać się o niego w innej instytucji. Osoby zainteresowane zakupem nieruchomości bardzo często składają wniosek kredytowy jednocześnie w dwóch lub trzech bankach, których oferty im zdaniem są najkorzystniejsze. Zwiększa to szansę na pozyskanie finansowania w stosunkowo krótkim czasie. 



Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSANOK. Kukła z podobizną Putina powieszona na sznurze przy Arenie (ZDJĘCIA)
Następny artykułWojna w Ukrainie. Z przechwyconej rozmowy wynika, że Rosjanie sami ostrzelali Klimowo