Zacząć trzeba przede wszystkim od tego, że rodzajów hulajnóg jest od groma: hulajnogi dla dzieci, hulajnogi miejskie, czyli rekreacyjne, hulajnogi wyczynowe, hulajnogi terenowe hulajnogi na trampolinę, hulajnogi z dużymi kołami czy w końcu najbardziej popularne hulajnogi elektryczne.
Właśnie te ostatnie są tymi, które są najbardziej niebezpieczne. Możliwość osiągania dużych prędkości, a także brak jakiejkolwiek osłony przy ewentualnym zderzeniu z przeszkodą sprawia, że w dosyć krótkiej historii hulajnóg elektrycznych w naszym kraju, było już kilka, a nawet kilkanaście poważnych wypadku, gdzie niektóre z nich skończyły się poważnymi obrażeniami, a nawet śmiercią. Dlatego rząd naszego kraju wprowadził regulacje, które weszły w życie 20 maja 2021 roku, których zadaniem było ujednolicić i wyjaśnić wszystkim użytkownikom hulajnóg jak mogą, a jak nie mogą poruszać się po przestrzeni publicznej oraz jaki warunki trzeba spełnić, aby móc w ogóle korzystać z tego środka lokomocji.
Pamiętać trzeba przede wszystkim, że zabronione jest poruszanie się hulajnogą z prędkością większą niż 20 km/h, jazdy nią na drogach z prędkością wyższą niż 30 km/h, poruszania się jedną hulajnogą przez więcej niż jedną osobę, a także parkowania hulajnóg inaczej, niż równolegle do zewnętrznej krawędzi chodnika. Ponadto użytkownicy tych urządzeń elektrycznych zobowiązani są do jazdy po ścieżkach rowerowych, gdy są one wyznaczone oraz ustępowania pierwszeństwa pieszym. Co najważniejsze jednak dzieci, które nie ukończyły 10 lat mogą poruszać się na hulajnogach elektrycznych wyłącznie w strefie zamieszkania i pod opieką dorosłej osoby, a nastolatkowie w wieku od 10 do 18 lat, muszą posiadać takie same uprawnienia, jak w przypadku jazdy na rowerze, czyli posiadać kartę rowerową. Co również interesujące, nowe przepisy dotyczą także deskorolek, rolek i zwykłych hulajnóg, co trzeba wyraźnie podkreślić, ponieważ nie zawsze jest to tak oczywiste jakby mogło się wydawać.
O takich oczywistościach jak kask, ochraniacze, przeprowadzanie hulajnogi przez pasy, a nie przejeżdżanie przez nie, czy nieużywanie ich po spożyciu alkoholu przypominać nie powinniśmy, ale jednak to uczynimy. Osoby jadące na hulajnodze czy to elektrycznej, czy klasycznej napędzanej siłą mięśni są takimi samymi użytkownikami drogi jak rowerzyści, motocykliści, a nawet kierowcy samochodów, tyle tylko, że ich, podobnie jak fanów klasycznych dwóch kółek, nie chroni nic przed ewentualnymi konsekwencjami związanymi z niespodziewanym zdarzeniem drogowym. Dlatego używajmy hulajnóg z rozsądkiem, bo kierowanie nimi jest zaiste bardzo proste, ale przez to możemy być mniej czujni, co może doprowadzić do sytuacji niebezpiecznej i bolesnej w konsekwencje.
7-latek potrącony przez autobus — jego stan jest ciężki
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS