Pierwsza partia szczepionek przeciw COVID-19 dotarła do Polski drugiego dnia Świąt Bożego Narodzenia. Preparat rozdysponowano do szpitali węzłowych w całym kraju, w których rozpoczęły się szczepienia osób najbardziej narażonych na zakażenie. Na Dolnym Śląsku jako jedni z pierwszych zaszczepieni zostali pracownicy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu.
– Jestem przekonany, że rozpoczęcie szczepień to szansa na powrót do normalności, ponieważ szczepionki to jedyne remedium umożliwiające nam pokonanie koronawirusa. Musimy pamiętać, że ich skuteczność zależy od tego, ile osób się zaszczepi, dlatego też zachęcam wszystkich Dolnoślązaków do zgłaszania się na szczepienia – mówi wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski. 26 grudnia br. na Dolny Śląsk trafiło łącznie prawie tysiąc dawek szczepionki przeciwko COVID-19. Trafiła ona między innymi do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu, Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu oraz Specjalistycznego Szpitala im. dr A. Sokołowskiego w Wałbrzychu. Jako jeden z pierwszych zaszczepił się m.in. Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha, z zawodu lekarz, który zachęca wszystkich do tego samego, podkreślając, że szczepionka jest bezpieczna i jest kluczowym elementem powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa.
W województwie dolnośląskim jest łącznie 39 szpitali węzłowych – w tym m.in. w Kłodzku, Bystrzycy Kłodzkiej i Polanicy-Zdrój. Jak informuje naszą redakcję starosta kłodzki, Maciej Awiżeń szczepionki jeszcze nie dotarły do SP ZOZ w Kłodzku i nie jest jeszcze znana data ich dostarczenia do naszego szpitala powiatowego. Chęć zaszczepienia się wyraziło jak na razie 350 pracowników medycznych, czyli około połowa zatrudnionych.
W przypadku szczepionek Pfizer, które są aktualnie dostępne w Polsce, pełną odporność uzyskuje się po przyjęciu dwóch dawek. Ci, którzy przyjęli właśnie pierwszą, kolejną otrzymają za 21 dni. Szczepienie poprzedzone jest wywiadem lekarskim. Wszyscy, którzy przyjmą szczepionkę przeciw COVID-19, otrzymują zaświadczenie. Każda osoba, która poddała się szczepieniu, przez kwadrans tuż po przyjęciu dawki zostaje pod obserwacją w punkcie szczepień.
Pierwsze dawki (tzw. etap 0 szczepień, który właśnie się rozpoczął) będą przeznaczone dla osób, które są najbardziej narażone na zakażenie. Są to: pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych.
W etapie I ze szczepień skorzystają: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie oraz nauczyciele. Ten etap prawdopodobnie rozpocznie się w połowie stycznia 2021 r.
Szczepienia przeciwko COVID-19 to jedna z najbardziej złożonych operacji logistycznych w historii Polski. Informacje o jej przebiegu w tym najświeższe doniesienia, komunikaty i wskazówki, odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, a także założenia Narodowego Programu Szczepień, który opisuje dokładny harmonogram ze wskazaniem konkretnych grup osób szczepionych w określonych etapach, umieszczane są na bieżąco na dedykowanej stronie internetowej gov.pl/szczepimysie.
(Źródło: Biuro Prasowe DUW, oprac. własne)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS