A A+ A++

Dzieci w wieku od 5 do 16 lat zostaną objęte pilotażowym programem badania stóp. Ma on pomóc w sprawdzeniu skuteczności wykrywania wad kończyn dolnych u dzieci. Rozporządzenia ministra zdrowia w tej sprawie opublikowano w Dzienniku Ustaw.

W związku z rozpoczęciem edukacji zmienia się tryb życia dzieci. Zaczynają one długo przebywać w pozycji siedzącej, często w nieergonomicznej, a ich plecy i stopy obciążone są dodatkowym ciężarem, co wpływa na prawidłowy rozwój ciała (posturogenezy). Zgodnie z danymi Ministerstwa Zdrowia wady postawy ma ok. 50-90 proc. dzieci.

Projektodawcy wskazują, że wczesne zdiagnozowanie wad postawy u dzieci sprzyja skutecznej terapii. Pilotażem objęte zostaną dzieci i młodzież w wieku od 5 do 16 lat.

“Etap ten określany jest jako pierwszy krytyczny okres posturogenezy, mający zasadniczy wpływ na dalszy rozwój dziecka. Drugi krytyczny okres pokrywa się z okresami pokwitania (u dziewcząt 11–13 lat, u chłopców 13–15 lat), kiedy to postawę cechuje zwiększona wiotkość. W tym okresie występują zmiany w produkcji hormonów, układ mięśniowy rozwija się wolniej, występują zmiany w kostnieniu. Celem objęcia programem dzieci już od piątego roku życia jest aspekt profilaktyczny” – napisano w uzasadnieniu.

źródło: Dziennik Ustaw

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJak rozliczyć ładowanie auta elektrycznego w domu? Jest rozwiązanie
Następny artykuł„Zielony ciek” wodny w Ostrowie. Prawdopodobna przyczyna może zaskoczyć