A A+ A++

Producenci fałszywych podzespołów przechodzą samych siebie. W sieci można kupić podrabiane procesory AMD Ryzen, które są tańsze, ale nie działają. Wrażenie robi dokładność, z jaką są tworzone.

Źródło fot. YouTube: der8auer EN; 2024

i

Kupowanie podzespołów od prywatnych sprzedawców może być okazją cenową lub wielkim ryzykiem. Druga sytuacja spotkała jednego z internautów, który na rumuńskim OLX kupił niedziałającego Ryzena 7 7800X3D w cenie o 100 euro niższej niż u oficjalnych sprzedawców. Na szczęście procesor odkupił od niego youtuber der8auer, który pokazał, że mamy do czynienia z bardzo dokładnie wykonaną podróbką.

Oznaki, że procesor Ryzen nie jest oryginalny

Dla mniej obeznanego użytkownika, zwłaszcza takiego, który z nowymi chipami na socket AM5 nie miał do czynienia, podrobiony Ryzen 7 7800X3D mógłby wydawać się niczym oryginalny. Der8auer zasugerował na początku, że teoretycznie pierwszym sygnałem ostrzegawczym mógłby być kolor płyty PCB, ponieważ jest inny względem oryginalnego Ryzena 7 7800X3D, ale za to wygląda tak samo, jak w serii 9000, więc nie możemy tu mieć stuprocentowej pewności.

Poza kolorem są jednak inne różnice sugerujące, że mamy do czynienia z nieoryginalnym procesorem. Kolejną jest wygląd rozprowadzacza ciepła, ponieważ ramiona podróbki są węższe od tych w oryginalnym modelu. Użyto również innej czcionki do nadruku, aczkolwiek nadruk numeru seryjnego na rozprowadzaczu ciepła jest identyczny jak na pudełku, co pokazuje, że oszuści bardzo się starali, aby wszystko przypominało oryginał.

Der8auer zwrócił też uwagę, że nieoryginalny rozprowadzacz ciepła został wykonany z większą starannością niż w prawdziwym procesorze. Patrząc na płytę PCB, zobaczymy również, że rozmieszczenie tranzystorów jest takie same, co w prawdziwym Ryzenie 7 7800X3D, ale sama płytka jest cieńsza, więc mamy do czynienia z elementem ewidentnie pochodzącym od nieoryginalnego dostawcy AMD.

U góry oryginalny Ryzen 7 7800X3D, na dole podróbka z OLXYouTube: der8auer EN; 2024

Prawdziwa ciekawostka znajduje się jednak pod rozprowadzaczem ciepła – tutaj znajdziemy odpowiedź, dlaczego procesor nie działa. Patrząc od boku na procesor, widać w środku chipy, więc teoretycznie mamy do czynienia z kompletną jednostką. Po skalpowaniu procesora der8auer zauważył jednak, że na płycie PCB poza klejem nic nie ma. Fałszywy rozprowadzacz ciepła został odlany ze specjalnymi wypustkami imitującymi prawidłowo rozmieszczone chipy Ryzena 7 7800X3D.

Der8auer jednoznacznie stwierdził, że mamy do czynienia z bardzo dobrze wykonaną podróbką. Twórcy postarali się, żeby ich produkt przypominał oryginalny procesor w jak największym stopniu, co pomaga oszukać mniej rozeznanego w temacie klienta polującego na niższą cenę. Tanim procesorem może być wkrótce dostępny Ryzen 5 5500X3D, który według doniesień ma się pojawić jeszcze w 2024 roku.

W Internecie możemy trafić na okazje cenowe, ale uważajcie, bo mogą to być zwykłe próby oszustwa. Dlatego jeśli już kupujemy od prywatnej osoby, to najlepiej z odbiorem osobistym, żeby na miejscu sprawdzić, czy wszystko działa prawidłowo. Inaczej reklamowanie urządzenia może być gorszym doświadczeniem, niż brak kontaktu ze strony Intela w sprawie zwrotu pieniędzy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowy Snapdragon X Plus to tylko 8 rdzeni i układ graficzny, który może rozczarować
Następny artykułZakończenie wakacji z LEGO