A A+ A++

Miejskie Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o. w Ostrowcu Świętokrzyskim w tym roku wdroży zaawansowany system do zarządzania siecią wodociągową. Owe rozwiązanie pozwoli na łatwiejszy dostęp pracownikom do danych, a przede wszystkim optymalizujące pracę sieci wodociągowej. Da też szybszą informację o awarii na sieci, co zminimalizuje czas wycieku.
– W tym roku, oprócz inwestycji wodociągowo -kanalizacyjnych, będą prowadzone prace związane z budową systemu zarządzania siecią wodociągową, w tym opracowany zostanie hydrauliczny model pracy sieci wodociągowej – mówił obejmując funkcję prezes MWiK, Łukasz Madej. Model taki w sposób dynamiczny pomoże w wytypowaniu stref pomiarowych oraz zoptymalizuje pracę sieci pod kątem ciśnienia, co pozwoli ograniczyć występowanie potencjalnych wycieków, jak również mieć będzie wpływ na pracę ujęcia wody i zużycie energii.
Wdrażany przez spółkę system GIS wraz z matematycznym modelem sieci to złożony i rozbudowany zestaw oprogramowania oraz urządzeń do analizowania,
planowania, przeprowadzania symulacji i zarządzania siecią wodociągową w naszym mieście. Po jego wdrożeniu pracownicy, zarówno terenowi, jak i pionu technicznego, otrzymają narzędzie usprawniające realizację ich zadań, łatwiejszy dostęp do danych, a przede wszystkim optymalizujące pracę sieci wodociągowej. Szybsza informacja o awarii na sieci wodociągowej w danym rejonie naszego miasta będzie gwarantem usunięcia jej w krótszym terminie, co zminimalizuje czas wycieku. Tym samym utrudnienia w ruchu i niedogodności dla mieszkańców będą mniejsze.
System GIS to również dostęp do cyfrowej wersji najbardziej aktualnych danych o uzbrojeniu podziemnym innych gestorów sieci, aktualizowany o nowe odcinki sieci wodociągowej i kanalizacyjnej realizowane w ramach inwestycji własnych spółki, jak i Gminy. Każda brygada wyjeżdżająca w teren wyposażona zostanie w urządzenie mobilne (tablet), pozwalające z jednej strony na dostęp do aktualnych zasobów mapowych i informacji o uzbrojeniu podziemnym, z drugiej zaś na zlecanie i rozliczanie pracy przez dyspozytora w momencie otrzymania alarmu o awarii na sieci.
Okres wdrożenia tak rozbudowanego systemu wynoszący 12 miesięcy zgodnie z zapisami w harmonogramie finansowo rzeczowym, wiązać się będzie z montażem kilkudziesięciu urządzeń do pomiaru przepływu i ciśnienia, integracją z systemem informatycznym spółki oraz systemami GPS i SCADA, a przede wszystkim z weryfikacją setek kilometrów sieci wodociągowej na mapie cyfrowej, aby uzyskać jak najdokładniejsze dane do matematycznego modelu sieci, celem tworzenia precyzyjnej symulacji scenariuszy w przyszłości.

Print Friendly, PDF & Email
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTAURON Puchar Polski: CHKS Arka Chełm – Jastrzębski Węgiel. Transmisja TV i stream online
Następny artykułChina's economic activity expands for the first time in months as Covid 'exit wave' ends