A A+ A++

Trwa festiwal muzyki baroku w powiecie oławskim. W sobotę 26 listopada, o godzinie 14.00, zapraszamy gorąco na koncert do Sali Rycerskiej Urzędu Miejskiego w Oławie. Przed publicznością wystąpi Klaudyna Żołnierek, która zagra na barokowej lutni solo.

Klaudyna Żołnierek jest absolwentką Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, w klasie gitary Krzysztofa Pełecha oraz w klasie lutni Antona Biruli. Jako lutnistka koncertuje solo, w duecie AbsoLutes z Marią Wilgos oraz z wieloma znaczącymi polskimi zespołami muzyki dawnej. Współpracowała m. in. z Intemperatą, Musicae Antiquae Collegium Varsoviense, Royal Baroque Ensemble, Cappellą dell’Ospedale della Pieta oraz Capellą 1547. Jest laureatką konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych jako solistka i kameralistka (m. in. II nagroda w VI Międzynarodowym Konkursie Maurizio Pratola w Aquili). Od 2018 roku studiuje Kameralistykę w Staatliche Hochschule für Musik w Trossingen, w klasie prof. Rolfa Lislevanda. Od wielu lat prowadzi również działalność pedagogiczną.

PROGRAM KONCERTU

Klaudyna Żołnierek – lutnia barokowa

Suita d-moll Nr 36 (Manuskrypt Drezdeński):
Fantasia – Allemande – Courante – Sarabande – Gigue
Suita F-dur Nr 28 (Manuskrypt Drezdeński):
Allemande – Sarabande – Presto
Fantasia c-moll (Manuskrypt Londyński)
Suita c-moll (Manuskrypt Drezdeński): Sarabande – Courante
Suita C-dur Nr 10 (Manuskrypt Drezdeński):
Sarabande – Menuet
Suita D-dur N2 (Manuskrypt Londyński):
Preludium – Passacaglia

Wydarzenie z okazji 325. rocznicy urodzin księżniczki Marii Karoliny Sobieskiej organizuje Fundacja Ars Restituta z Krakowa, Związek Szlachty Rzeczypospolitej z siedzibą w Brzegu oraz Powiat Oławski – Starostwo Powiatowe w Oławie wraz z partnerami.

Koncerty organizowane w powiecie oławskim są częścią Festiwalu muzyki baroku, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. W ramach festiwalu jest w br. realizowanych aż 15 koncertów muzyki S.L Weissa w wykonaniu różnych artystów.

Festiwal w powiecie oławskim ma na celu przywracanie pamięci o Silviusie Leopoldzie Weissie, niesłusznie zapomnianym geniuszu muzyki lutniowej, wielkim mistrzu epoki późnego baroku, rówieśniku i przyjacielu Jana Sebastiana Bacha, z którym swego czasu wykonywał liczne koncerty.

Należy podkreślić, że S.L. Weissa łączy szczególnie wiele z ziemią oławską. Był bowiem muzykiem Sobieskich z Oławy. Mecenasami lutnisty byli Aleksander, Konstanty i Jakub Sobieski. Weiss grywał na oławskim zamku. Później przez wiele lat był nadwornym muzykiem i mistrzem lutni na włoskim dworze polskiej królowej-wdowy Marii Kazimiery Sobieskiej, królowej Marysieńki, która po śmierci Jana III Sobieskiego wraz z dworem osiadła w Rzymie. Jego muzyką zachwycała się włoska i europejska arystokracja tamtych czasów.

Serdecznie zapraszamy na kolejne koncerty w ramach Festiwalu muzyki baroku – wstęp jest wolny. Każdy uczestnik otrzyma okolicznościową broszurę z programem wydarzenia.

Klaudyna Żołnierek

Weiss, muzyk z lutnią

Plakat promujący koncerty lutniowe

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSzalunki i zbrojenia – budowa nowego mostu
Następny artykułUM Tarnów: We wtorek rusza “Biała Wstążka”