A A+ A++

„Idąc za przykładem papieża Franciszka w Kanadzie, muzułmańskie władze Iraku powinny również prosić chrześcijan o przebaczenie za zadane im cierpienia” – powiedział patriarcha Kościoła chaldejskiego kard. Louis Sako.

Jak zaznaczył, po przejęciu władzy w regionie, dżihadyści dopuszczali się masakr na chrześcijanach, wielu z nich zmusili do przejścia na islam lub ucieczki.

Papież Franciszek podczas swojej pielgrzymki do Kanady przeprosił za nadużycia, jakich przedstawiciele Kościoła katolickiego dopuścili się wobec rdzennej ludności tego kraju w szkołach rezydencjalnych. „Mam nadzieję, że ten przykład posłuży również władzom muzułmańskim do zrozumienia krzywd, które ich współwyznawcy wyrządzili chrześcijanom i przeproszenia nas. Byłby to piękny gest, uwrażliwiający wyznawców islamu na cierpienie przedstawicieli innych religii” – powiedział kard. Sako.

Jak zauważył patriarcha, nie tylko Kościół katolicki jest wezwany do przepraszania. „W każdej kulturze należy wychowywać młode pokolenia do pojednania, które rozpoczyna się właśnie od prośby o przebaczenie. To uszlachetnia charakter i pomaga korygować błędy, jeśli takowe pojawią się w przyszłości” – zaznaczył zwierzchnik Kościoła chaldejskiego.

Niestety – przyznał kardynał – nasze społeczeństwo nie jest wychowane w kulturze przepraszania. Wschodnie społeczności opierają się na autorytecie przywódcy czy szejka. Przeprosiny są odbierane jako ujma na honorze i utrata godności. „Tymczasem przyznanie się do błędu i przeproszenie nie jest słabością, ale siłą; zwiększa szacunek do osoby, która nie boi się prawdy i konsekwencji własnych błędów. Prośba o przebaczenie wyraża samoświadomość i odwagę, usuwa napięcie, otwiera drogę do zaufania i przyjaźni” – wskazał kard. Sako.

Podkreślił, że prośba o przebaczenie jest sztuką konieczną do opanowania, gdy myślimy o wspólnym życiu w pokoju, niezależnie, czy chodzi o małżeństwo czy o całe społeczności i narody. Sztuka ta jest jednym ze składników niezbędnych do współistnienia, wyraża chęć naprawienia błędów. „Mam nadzieję, że muzułmańskie władze zdecydują się na ten krok, który przyniesie nam wszystkim ulgę” – powiedział chaldejski patriarcha.

«« | « |


1

| » | »»

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMorawiecki: Będziemy stawiali weto w sprawie obowiązkowego mechanizmu redukcji zużycia gazu
Następny artykułKoncert Piotra Kędziory w Muzeum Przyrody i Techniki