A A+ A++
fot. Muzeum Mazowieckie w Płocku

Muzeum Mazowieckie w Płocku zyskało na własność dwa obiekty. W jednym już mieści się oddział Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej, a w drugim, zabytkowym młynie w Baboszewie, powstanie oddział płockiego muzeum.

Należący dotychczas do Towarzystwa Naukowego Płockiego budynek Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej, 8 grudnia przeszedł na własność Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Ekspozycję znajdującą się przy ul. Rynek 1 w Wyszogrodzie ma czekać rozbudowa.

Płockie muzeum zyskało również budynek zabytkowego młyna w miejscowości Baboszewo, niedaleko Płońska. Obiekt został przekazany Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Mazowieckiego przez Gminę Baboszewo.

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik podpisał w czwartek dwa akty notarialne, które umożliwią dalszy rozwój Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

– To kultura buduje nas jako społeczeństwo, czyni wrażliwszymi, ale też uczy i edukuje. Od lat inwestujemy w nasze marszałkowskie instytucje kultury, poszerzając ich ofertę i czyniąc je ciekawszymi dla odbiorców – podkreślał marszałek Adam Struzik.

fot. Muzeum Mazowieckie w Płocku

O planach dotyczących obiektów opowiedział dyrektor muzeum Leonard Sobieraj.

– Przyszłość placówki w Wyszogrodzie to rozbudowa obecnej ekspozycji historycznej oraz budowa muzeum plenerowego, opowiadającej o czasach, gdy na Wiśle kwitło życie – mówił dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

Z kolei zabytkowy młyn w Baboszewie ma stać się ważnym punktem na kulturalnej mapie regionu.

– Po remoncie i rozbudowie, stanie się z kolei muzeum regionalnym, miejscem służącym lokalnej społeczności, centrum kulturalnym i edukacyjnym. Będzie można podziwiać tu dawne urządzenia do mielenia zboża, powstaną także wystawy poświęcone między innymi urodzonemu w pobliskim Sarbiewie ks. Maciejowi Kazimierzowi Sarbiewskiemu, światowej sławy poecie barokowemu oraz szarży pod Arcelinem w czasie wojny polsko-bolszewickiej – opowiadał dyrektor Leonard Sobieraj.

Przyszłe muzeum w Baboszewie ma już nawet pierwszy eksponat. Przy okazji podpisania aktu przekazania zabytku, wójt gminy Janusz Pietruszewski, przekazał dyrektorowi Sobierajowi fragment poszycia amerykańskiego nocnego myśliwca z czasów II wojny światowej, Douglasa DB-7, odkrytego w sierpniu 2019 roku w miejscowości Kiełki w Gminie Baboszewo.

fot. Muzeum Mazowieckie w Płocku
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPark Rury otrzyma imię urbanisty Romualda Dylewskiego
Następny artykułPolicja prosi, by kierowcy uważali na pieszych, a piesi na siebie. Ślisko i niebezpiecznie na drogach