A A+ A++

„Terra recognita 2020” to międzynarodowa wystawa, którą Muzeum Częstochowskie współorganizuje z Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie. W projekcie wzięło udział 15 nauczycieli akademickich z Polski (z ASP w Krakowie, ASP w Katowicach, Politechniki Śląskiej w Gliwicach), a także czeskiego Uniwersytetu w Ostrawie i słowackiego Uniwersytetu Katolickiego w Ruzomberku. Przygotowania do niej trwały od dawna. Kuratorką wydarzenia jest dr hab. Agnieszka Półrola z UJD, zaś za aranżację wystawy prezentowanej w Galerii Dobrej Sztuki (Al. NMP 47) odpowiadały Anna Krakowian i Matylda Ślosarska.

Wernisaż zaplanowano początkowo na 13 marca. Do wydarzenia jednak nie doszło. Wszystko przez zagrożenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. By temu zapobiec, 11 marca sztab kryzysowy zarządził czasowe zawieszenie działalności wszystkich instytucji kultury. Tym samym także Muzeum Częstochowskie od 12 marca zostało zamknięte do odwołania.

To pierwszy wirtualny wernisaż w Częstochowie

Muzeum Częstochowskie 

Przygotowana wystawa doczeka się jednak oficjalnego otwarcia. Muzeum zaprasza bowiem na wirtualny wernisaż, który odbędzie się we wtorek 24 marca o godz. 18.

– Wystawa była gotowa, żal byłoby jej nie zaprezentować częstochowianom. Wirtualny wernisaż wydaje się najlepszym i jedynym rozwiązaniem możliwym w obecnej, niecodziennej sytuacji. Będzie to pierwsze takie wydarzenie w Częstochowie. Mam jednak nadzieję, że niebawem wszystko wróci do normy i znów będziemy mogli zapraszać mieszkańców do naszych obiektów. Takie obcowanie ze sztuką ma największy walor – mówi Katarzyna Ozimek, pełniąca obowiązki dyrektora Muzeum Częstochowskiego. – Oczywiście przygotowanie takiego wydarzenia to spore wyzwanie. Powierzyliśmy to zadanie Jackowi Śliwczyńskiemu, częstochowskiemu artyście – fotografikowi, który współpracuje z naszą instytucją. Przygotowując wirtualny wernisaż sprawdził, jak tego typu wydarzenia wyglądały dotąd w Polsce. Podkreśla, że takiego przedsięwzięcia, na jakie my zapraszamy, nie było dotąd w kraju. Każdy, kto poprzez naszą stronę facebookową weźmie udział w wernisażu, będzie czuł, jakby rzeczywiście był z nami w muzeum – zapewnia.

Czyje prace trafiły na międzynarodową wystawę?

Uczestnikami międzynarodowej wystawy są Joanna Banek, Tomasz Chudzik, Jakub Jakubowski, Zbynek Janácek, Artur Jastrząb, Jolanta Jastrząb, Jacek Joostberens, Iva Krupicová, Aleksandra Lasoń, Marek Mielczarek, Olga Moravcová, Marian Oslislo, Agnieszka Półrola, Małgorzata Rozenau, Pavol Rusko, Marek Sibinský, Krystyna Szwajkowska, Marta Śliwiak, Zdzisław Wiatr, Katarzyna Winczek oraz Żaneta Wojtala.

– Tytuł projektu „Terra recognita 2020” inspirowany jest ideą z książki „Hermes w Górach Śląskich” Henryka Wańka: „A jednak grunt, na którym stoimy, bardziej niż z materialnej ziemi składa się z niematerialnej gleby kulturowy abstraktów” – wyjaśnia Agnieszka Półrola. – Każdy z plastyków, współtwórców przedsięwzięcia mógł wybrać sobie osobistą przestrzeń intelektualną, która definiuje jego subiektywną interpretację. Jedynym wstępnym założeniem i kryterium doboru była prezentacja prac premierowych – podkreśla.

Praca autorstwa Jolanty JastrząbPraca autorstwa Jolanty Jastrząb 

Jakie tematy zostały poruszone?

Tu należy zaznaczyć, że to kolejna odsłona projektu. Pierwsza – pod hasłem „Miejsca. Terra recognita” miała miejsce w 2017 r. Celem przedsięwzięcia była prezentacja wypowiedzi ukształtowanych indywidualnymi doświadczeniami, inspirowanych miejscami ważnymi dla poszczególnych twórców, utrwalonymi, niekiedy przekształcanymi w nurcie czasu.

Praca autorstwa Agnieszki PółroliPraca autorstwa Agnieszki Półroli 

– Często ziemia, teren, region, budynki, przedmioty, a także cała sfera przyrody, ekosystemy, cykl rozwoju roślin, rytm pór roku, całe otoczenie mają istotny wpływ na kształtowanie się osobistej tożsamości i wrażliwości. Na podstawie prezentacji zrealizowanych w ramach projektu można stwierdzić, że oprócz świata materialnego to właśnie osobista refleksja stanowi unikatową i oryginalną wartość. W jej przekazie pomiędzy zakreślonymi zagadnieniami pojawiły się też wątki tradycji, faz zmian, przekształceń, początku i punktu dojścia – mówi o założeniach projektu Półrola. – W bieżącej edycji pojawiają się nowe wątki takie jak ekologia, zanieczyszczenie i degradacja środowiska naturalnego, zmiany klimatyczne oraz troska o przyszłość Ziemi – dodaje kuratorka wystawy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułReferendum zawieszone
Następny artykułPost ścisły w związku z pandemią koronawirusa