A A+ A++

– MŚ informuje:

Biebrzański Park Narodowy po pożarze. Przyroda wraca do życia.

Trwa proces regeneracji przyrody po pożarze w Biebrzańskim Parku Narodowym. Leśnicyi służby parku przy wsparciu strażaków walczyli z żywiołem przez ponad tydzień. Zagrożonych wyginięciem było wiele gatunków, między innymi cietrzew i orlik grubodzioby. W płomieniach zginęło tysiące gryzoni, gadów i płazów. Na szczęście, pożar miał w większości charakter powierzchniowy, co daje nadzieję na szybką odbudowę ekosystemu, którą już obserwujemy. Spod popiołów wychodzi zieleń. Pożarzysko zaczynają porastać rośliny, a niektóre gatunki ptaków ponownie zakładają siedliska.

– Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym był największą akcją gaśniczą w Polsce od lat. Cieszę się, że służby zadziałały nadzwyczaj profesjonalnie, co przyczyniło się do zmniejszenia strat w środowisku naturalnym. Wyciągnęliśmy cenne lekcje na przyszłość – powiedział Minister Środowiska Michał Woś.

Minister Środowiska wręczył na ręce strażników parku, leśników oraz strażaków ochotników, biorących udział w akcji gaśniczej w dolinie Biebrzy, honorowe odznaczenia „Za zasługi

dla ochrony środowiska i gospodarki wodnej”.

– Państwa heroiczna postawa jest godna podziwu i uznania – dodał minister.

Podczas spotkania pełniący obowiązki dyrektora Biebrzańskiego Parku Narodowego symbolicznie przekazał czek opiewający na kwotę 3 547 660 zł., pochodzącą ze zbiórki publicznej na rzecz Ochotniczych Straży Pożarnych, ogłoszonej przez służby Parku.

Akcja gaśnicza Biebrzańskiego Parku Narodowego została w całości sfinansowana z budżetu państwa, w tym ze środków Ministerstwa Środowiska i Lasów Państwowych.

Na ten cel przekazano prawie 8 mln zł.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Załączniki do komunikatów są dostępne za pośrednictwem nowej Platformy Serwisowej PAP:serwis.pap.com.pl Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo pokrewne. (PAP)

kom/ sic

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułEnnio Morricone: Dobry, mądry, piękny
Następny artykułNie wyhamował na rondzie w Łagiewnikach. Ciężarówka została przewrócona, a ładunek rozsypany [ZDJĘCIA]