A A+ A++

fot. Jakub Zimoch/rowery.org

Ruch na rzecz wiarygodnego kolarstwa (MPCC) poinformował, że od 2022 roku nie będzie prowadził kontroli poziomu kortyzolu przed wyścigami.

Decyzja ta podjęta została w związku ze zmianami przepisów antydopingowych: od 1 stycznia 2022 roku Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) całkowicie wykluczy stosowanie glukokortykoidów podczas zawodów sportowych.

MPCC to organizacja zrzeszająca 41 zawodowe ekipy (w tym 10 z 19 ekip WorldTour i 16 z 19 ekip Professional Continental), 355 zawodników i 300 członków obsługi. Organizacja opowiada się za wprowadzeniem ostrzejszych przepisów antydopingowych. Jej członkowie kierują się dobrowolnie przyjętymi zasadami, na mocy których objęci nimi kolarze poddawani są dodatkowym badaniom (w tym na kortykosteroidy przed startami imprez WorldTour), a ich ekipom trudniej zatrudnić kolarza w przeszłości zawieszonego za złamanie przepisów antydopingowych. Grupa apelowała też o zakazanie użycia środka przeciwbólowego Tramadol.

Badania poziomu kortyzolu we krwi przed zawodami miały wykrywać przypadki obniżonego poziomu. Obniżony poziom mógł sugerować niedawne używanie kortykosteroidów, ale mógł też być oznaką choroby, stąd zawodnicy, u których takowy wykryto, wysyłani byli na krótki odpoczynek. Tak stało się w przypadku Larsa Booma w 2015 roku i George’a Bennetta w 2016 roku, a także ekipy Bardiani-CSF w 2015 roku.

MPCC nie będzie prowadził kontroli medycznych od stycznia, ale zajmie się monitorowaniem przestrzegania nowych przepisów.

Po 14 latach starań MPCC z zadowoleniem przyjmuje zmianę polityki dotyczącej kortykosteroidów. WADA uznaje je za substancje poprawiające występy sportowe. Lekarze ekip poinformowali Ruch o nowych przepisach, które zabraniają podawania kortykosteroidów zastrzykami i doustnie. Podkreślili również, że jakościowy aspekt testów, które będą przeprowadzane w celu egzekwowania nowych przepisów, pozostaje niejasny. W oczekiwaniu na szczegóły, Ruch będzie monitorował implementację przepisów, ale w 2022 roku zawiesi prowadzone kontrole

– czytamy w komunikacie wystosowanym przez prezydenta MPCC, Rogera Legeaya.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzy “Polski Ład” zadziała w rolnictwie
Następny artykułZapłacimy o 66 proc. więcej za prąd. Prezydenci z metropolii nie mieli wyjścia