A A+ A++

Nie ma potrzeby, aby fiskus, wskazując czynność pozorną i ukrytą dokonywał oceny pozorności poszczególnych podjętych w związku z nią podstawową działań.

W lipcu 2019 r. fiskus określił prawie 40 tys. zł zryczałtowanego PIT od uzyskanego dochodu (przychodu) z udziału w zyskach osób prawnych. Dotyczył on wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej, którego zdaniem urzędników podatniczka nie zadeklarowała. Fiskus uznał, że uchwała wspólników spółki z o.o. o przekształceniu w inną była czynnością pozorną. W konsekwencji wywiódł skutki podatkowe z tej ukrytej. W jego ocenie rzeczywistym celem uchwały o przekształceniu była likwidacja spółki i uniknięcie opodatkowania PIT.

Podatniczka odwołała się od tej decyzji, ale nic nie wskórała. Organ odwoławczy podkreślił, że skoro ustawodawca zarówno w art. 199a § 2 ordynacji podatkowej, jak i w innych ustawach podatkowych nie zdefiniował pojęcia pozorności, to należy odwołać się do konstrukcji pozorności uregulowanej w kodeksie cywilnym. Zwrócił jednak uwagę, że instytucja pozorności z art. 83 § 1 k.c. dotyczy wady oświadczenia woli, natom…

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZakupy po 4 maja. Nadal w maseczkach, ale nie wszyscy muszą zakładać rękawiczki
Następny artykułSteam: Jak zmienił się sprzęt graczy przez 6 ostatnich miesięcy