We wtorek, 28 września, odbędzie się nadanie Mostowi Herbskiemu imienia prof. Wacława Różańskiego. Z wnioskiem uhonorowania profesora wystąpiło Towarzystwo Przyjaciół Kielc. W marcu rada miasta przyjęła uchwałę o nadania imienia.
Profesor Wacław Różański był związany z Kielcami od roku 1919 r. Uczęszczał do Państwowego Gimnazjum im. M. Reja (dziś I LO im. St. Żeromskiego). Po zdaniu matury rozpoczął ochotniczą służbę w 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach.
W 1939 r. brał udział w kampanii obronnej. Po ucieczce z niewoli, w 1940 r. i powstaniu Związku Walki Zbrojnej przystąpił do konspiracji działając pod pseudonimem „Żubr”.
Został komendantem Placówki Zachód podobwodu „Kielce – Miasto”. Funkcję ta pełnił aż do czerwca 1944 r.
Jednocześnie tworzył sieć konspiracyjnych lokali w których naprawiana była broń. Zaowocowało to, na początku 1943 r., powołaniem go na stanowisko kierownika Referatu Uzbrojenia Obwodu Kielce.
W 1943 roku dowodził akcją uwolnienia wywożonych do Niemiec mieszkańców Kielc. Miało to miejsce na przystanku kolejowym Górki Szczukowskie.
W 1944. r podczas akcji „Burza” walczył w 4. Pułku Piechoty Legionów AK. W sztabie pułku pełni funkcję oficera broni. Podlega mu grupa rusznikarzy, która jeszcze w konspiracji zajmowała się naprawą broni.
Jesienią 1944 r. został awansowany na porucznika, a po demobilizacji oddziałów został kierownikiem Referatu Uzbrojenia Obwodu AK Częstochowa,
W 1945 r. wznowił studia w Krakowie, w 1946 obronił pracę magisterską, a w 1958 otrzymał tytuł docenta, był prodziekanem i dziekanem wydziału metalurgicznego. W 1965 otrzymał tytuł prof. nadzwyczajnego Nauk Technicznych, organizował i kierował punktami konsultacyjnymi AGH w Kielcach i Końskich.
Współpracował z Hutą w Ostrowcu Świętokrzyskim, prowadził badania nad odtworzeniem starożytnego procesu dymarskiego, popularyzował wyniki odkryć archeologicznych, był współorganizatorem „Dymarek Świętokrzyskich” i Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Nowej Stopi.
Po przejściu na emeryturę pełnił funkcję Przewodniczącego Konwentu Seniorów AGH, był promotorem czterech prac doktorskich.
W uznaniu zasług prof. Wacław Różański został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł w 1994 r.‚ został pochowany w Krakowie.
Uroczystość rozpocznie się o godz. 11.00 u wylotu ul. Górniczej na Herbach.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS