A A+ A++

Do jego głównych zadań należy prowadzenie badań, dostarczanie aktualnej wiedzy i wspieranie zrównoważonego i przyjaznego środowisku rozwoju rybołówstwa. Morski Instytut Badawczy – bo o nim mowa – obchodzi w tym roku 100. rocznicę powstania. Z tej okazji z jego gdyńskiej siedzibie odbyły się oficjalne uroczystości z udziałem dyrekcji, pracowników, a także licznych współpracowników, parlamentarzystów i samorządowców. Życzenia dalszej owocnej pracy złożył w imieniu gdynian wiceprezydent Michał Guć.

Stuletni już Morski Instytut Rybacki jest najstarszą instytucją, która prowadzi badania morza i rybołówstwa w Polsce. Jej początki sięgają czasów dwudziestolecia między wojennego, a dokładne utworzenie MIR datuje się na 18 czerwca 1921 roku. Wtedy to polskie władze państwowe powołały Morskie Laboratorium Rybackie w Helu. W późniejszych latach w miejscu MLR utworzono nową instytucję – Stację Morską w Helu. Jej oddział rybacki utworzono w Gdyni, a w 1938 roku placówkę całkowicie przeniesiono do rozwijającego się w niezwykłym tempie miasta z morza i marzeń. Stacja osiedliła się w nowo wybudowanym budynku na końcu Molo Południowego. Dziś mieści się w nim niezwykle popularne wśród mieszkańców i turystów Akwarium Gdyńskie. Działania stacji w Gdyni przerwał wybuch II wojny światowej, jednak po jej zakończeniu instytucja wznowiła prace, już jako Morski Instytut Rybacki i pod tą nazwą istnieje do dziś.

W tym roku MIR świętuje swoje setne urodziny. Z tej okazji w czwartek, 23 września, w głównej siedzicie Instytutu, przy ul. Kołłątaja w Gdyni, odbyły się oficjalne uroczystości z okazji obchodzonej rocznicy.

Udział w obchodach wzięli dyrekcja i pracownicy MIR, na czele z dyrektorem dr Piotrem Margońskim, przedstawiciele licznych instytucji współpracujących z placówką, a także samorządowcy i parlamentarzyści. Życzenia z okazji setnej rocznicy powstania MIR złożyli m.in.: wiceprezydent Gdyni – Michał Guć, minister rolnictwa i rozwoju wsi – Grzegorz Puda, wicemarszałek województwa pomorskiego – Leszek Bonna i wicewojewoda pomorski – Mariusz Łuczyk.

– Rzadko się zdarza w naszym młody mieście, by świętowała instytucja, która jest starsza niż samo miasto, a właśnie z takim przypadkiem mamy dziś do czynienia. Tym bardziej szczególna jest to okazja, że mówimy o instytucji, która pod bardzo wieloma względami wpłynęła i kształtowała obraz Gdyni. Kształtowała krajobraz naukowy, tworząc wokół MIRu silny, kompetentny, profesjonalny i kreatywny zespół badaczy morza. Kształtowała krajobraz gospodarczy – Gdynia była kiedyś potęgą połowów dalekomorskich, a to właśnie aktywność tej instytucji umożliwiała i zwiększała efektywność tej działalności. Morski Instytut Rybacki ma także niemały wpływ na krajobraz turystyczny naszego miasta. Akwarium Gdyńskie to jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji. Warto też wspomnieć o krajobrazie architektonicznym. Budynek na końcu Molo Południowego to jedna z architektonicznych ikon naszego miasta. Wpływ MIR na miasto jest przeogromny – mówił podczas uroczystości wiceprezydent Gdyni Michał Guć.

Michał Guć, wiceprezydent Gdyni podczas uroczystości w MIR // fot. Paweł Kukla

Poza podkreśleniem związku miasta z Instytutem oraz złożenia życzeń z okazji obchodzonej rocznicy wiceprezydent Guć wyraził także nadzieję na dalszą owocną pracę placówki oraz dobrą współpracę z samorządem i innymi instytucjami

– Wierzę, że jesteście Państwo nadal adaptować i kształtować zmiany, które przed nami, a zmienia się wiele. Sytuacja klimatyczna oraz badania dotyczące zmian klimatu i ich wpływu na biologię morza to niezwykle ważne wyzwania, przy którym nie można Państwa zabraknąć – dodał wiceprezydent Michał Guć, zwracając się do dyrekcji i pracowników MIR.

Okolicznym przemówieniom towarzyszył również krótki wykład dr Piotr Margońskiego, dyrektora Morskiego Instytutu Rybackiego, w którym przedstawił on stuletnią już historię placówki.

dr Piotr Margoński, dyrektor MIR // fot. Paweł Kukla

Ważną częścią czwartkowych obchodów było wręczenie medalu imienia profesora Kazimierza Demela. To odznaczenie, które przyznawane jest za wybitne osiągnięcia naukowe i organizacyjne w badaniach oraz w popularyzacji wiedzy o morzu w dziedzinach biologii, ekologii i rybactwa. Tym razem medal przyznano Janowi Horbowemu – profesorowi, wybitnemu naukowcowi, kierownikowi Zakładu Zasobów Rybackich przy MIR.
Całość uroczystości setnej rocznicy powstania Morskiego Instytutu Rybackiego uświetnił występ zespołu muzyki szantowej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPunky Reggae Live 2021
Następny artykułTenis. Turniej WTA w Ostrawie. Znamy plan gier na czwartek