A A+ A++

Fundacja Misja i Pamięć Księdza Marcelego Prawicy oraz Krajowe Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości pod patronatem Krzysztofa Obratańskiego, burmistrza miasta i gminy Końskie, zapraszają na spotkanie pod tytułem „Mój Brat – ks. Józef Tischner”, którego gościem będzie Kazimierz Tischner. Wydarzenie odbędzie się w czwartek o godzinie 16:30 w siedzibie KSWP przy ulicy Stanisława Staszica 2A w Końskich. Wstęp wolny!

REKLAMA


Źródło: KSWP Końskie.

Józef Stanisław Tischner to polski prezbiter katolicki i filozof, profesor Papieskiej Akademii Teologicznej oraz Kawaler Orderu Orła Białego. Urodził się 12 marca 1931 roku w miejscowości Stary Sącz w powiecie nowosądeckim, a zmarł niemal 70 lat później, 28 czerwca 2000 roku w Krakowie na raka krtani. Był starszym bratem Mariana oraz Kazimierza Tischner. Przez rok Józef Tischner studiował prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim.

REKLAMA

Następnie w latach 1950-1955 odbył studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończył także Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Krakowskiej. Następnie przyjął świecenia kapłańskie w bazylice katedralnej na Wawelu w 1955 roku. W latach siedemdziesiątych stał się znaną postacią w życiu intelektualnym Polski. Teksty z pierwszego okresu jego twórczości zawarte są w książkach Świat ludzkiej nadziei” (1975) oraz Myślenie według wartości” (1982). Pod koniec lat siedemdziesiątych w książce Polski kształt dialogu (1979) podjął również polemikę z marksizmem.

W 1980 roku przyjmując funkcję kapelana Związku Podhalan, Józef Tischner postawił sobie za zadanie „skrystalizowanie idei góralszczyzny”. Organizował coroczne msze pod Turbaczem (w kaplicy Papieskiej na Polanie Rusnakowej) oraz wspierał rozwój kultury góralskiej.

W 1980 roku podjął na szerszą skalę działalność publiczną. Październikowe kazanie na Wawelu na mszy dla przywódców związków zawodowych stało się początkiem serii tekstów publikowanych w „Tygodniku Powszechnym” i wydanych później jako Etyka Solidarności, w których rozwijał refleksję nad etycznym wymiarem ówczesnych wydarzeń. Od tamtej pory uznawany był powszechnie za kapelana „Solidarności”. Józef Tischner był także członkiem rady programowej Unii Wolności, honorowym kapelanem Związku Podhalan, jak również członkiem Rady Fundacji Stefana Batorego.

Kazimierz Tischner to prezes Stowarzyszenia „Drogami Tischnera”. Podczas spotkania opowie o osobie Józefa oraz jego twórczości – „Brat księdza Józefa Tischnera Kazimierz odwiedza jedną z miejscowości w gminie Stąporków, ponieważ ma tam rodzinę. Tak się składa, że będzie też w najbliższych dniach. Postanowiliśmy to wykorzystać i zorganizować takie spotkanie autorskie” – mówi nam Jan Nowak, prezes Fundacji Misja i Pamięć Księdza Marcelego Prawicy.

Przypominamy, że wydarzenie odbędzie się już w czwartek 5 maja o godzinie 16:30 w siedzibie KSWP przy ulicy Stanisława Staszica 2A w Końskich. Spotkanie otwarte, wstęp wolny!

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzyjęcia do specjalistów w Marlla-med. Maj 2022
Następny artykułUkraina: Drugi dzień ewakuacji Mariupola. Czy Rosja zaatakuje kolejne państwo?