A A+ A++

Agata Wiśniewska

Dopiero w połowie lipca chojnicki ratusz ma otrzymać pozwolenia na budowę związane z modernizacją dworca kolejowego. Tym samym przesuwają się terminy związane z przetargami na to zadanie i jego finalizacja. – Mamy decyzję marszałka o przesunięciu terminu wykonania dworca kolejowego do 30 czerwca 2023 roku. Musimy zdążyć, jak nie, to pieniądze unijne trzeba będzie oddawać – mówi burmistrz Arseniusz Finster. Szacuje się, że modernizacja dworca pochłonie 20 mln zł.

fot. Anna Zajkowska

Z trzymiesięcznym opóźnieniem miasto ma otrzymać pozwolenie na budowę dot. budynku dworca kolejowego ze Starostwa Powiatowego w Chojnicach. – To opóźnienie wynika przede wszystkim z tego, że w Wydziale Architektury i Budownictwa w starostwie był Covid-19. Wydział w ogóle nie pracował. Są też problemy z pozwoleniem na budowę u pana wojewody (część inwestycji prowadzona jest na zamkniętych terenach kolejowych, stąd konieczność pozyskania pozwolenia od tego organu – przypis red.). Również przeciągają się uzgodnienia konserwatorskie w Gdańsku – informuje burmistrz Arseniusz Finster. – Chodzi o szczegóły, jakie materiały będą użyte itp. Przy części już jest porozumienie z projektantem przy innych trwają ustalenia – dodaje Adam Kopczyński, zastępca włodarza.

W oczekiwaniu na pozwolenia z urzędów w chojnickim ratuszu podjęli decyzję o tym, aby jak najszybciej wyłonić nadzór inwestorski. – To będzie grupa inspektorów, którzy będą te inwestycje nadzorować, ale i przygotowywać z urzędnikami przetarg. Chcemy w ciągu miesiąca wyłonić tych inspektorów po to, żeby mniej więcej w lipcu, w momencie otrzymania pozwoleń na budowę, rozstrzygać przetargi na wykonawstwo – mówi Arseniusz Finster.

Najprawdopodobniej prace przy budynku dworca i terenie przed rozpoczną się we wrześniu. W tym samym miesiącu powinny zakończyć się prace na dworcu autobusowym i przy przejściu podziemnym. Pierwsze z wymienionych zadań wykonuje firma Marbruk, natomiast budowa przejścia podziemnego i montaż wind, to inwestycja prowadzona przez PKP PLK.

Prace na dworcu autobusowym trwają rytmicznie. Pracują ekipy ukraińskie i kaszubskie. Prace w przejściu podziemnym też trwają. Obecnie są układane płytki, trwa montaż wind. Mosty Gdynia i Marbuk zbierają za to zadanie same pochwały – przyznaje włodarz Chojnic.

Chcemy inwestycję na dworcu kolejowym prowadzić do marca 2023 roku, gdybyśmy wystartowali we wrześniu 2021 mamy 18 miesięcy. Przez ten czas na pewno to zadanie dobra firma jest w stanie wykonać. Mam nadzieję, że nie powtórzy się sytuacja z ChCK, gdzie weszła firma, która rokowała nadzieję, że wykona, potem zeszła z placu budowy i trzeba było powtarzać przetarg. Mam zagrożenie takie, że na kilka miesięcy przed wyborami mogę, tego obiektu nie oddać – mówi burmistrz. Wartość prac kosztorysowych na dworcu kolejowym opiewa na 20 mln zł.

Miasto na wykonanie inwestycji na dworcu ma czas do czerwca 2023 r. To prawie rok później niż pierwotnie planowano. Jeśli nie zdąży do tego czasu trzeba będzie oddać pozyskane na to zadanie fundusze unijne.

Dopiero po wykonaniu dworca kolejowego w naszym mieście zacznie funkcjonować tzw. Miejski Rower.

Podobne tematy:

Najnowsze:

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzwórpodział władzy
Następny artykułFilm poświęcony Józefowi Marcinkiewiczowi