A A+ A++

Tatrzański Park Narodowy na swojej stronie przypomina, że wszyscy, którzy chcą skorzystać z parkingów w rejonie Morskiego Oka (Palenica Białczańska, Łysa Polana), muszą wcześniej zarezerwować miejsce online. 

Rezerwacji można dokonać przez stronę internetową tpn.pl – do północy dnia poprzedzającego realizację, pod warunkiem, że bilety nie zostały wyprzedane wcześniej. Koszt zarezerwowania miejsca parkingowego jest taki sam jak dotychczasowej opłaty na miejscu, czyli 30 zł

– czytamy w komunikacie TPN. Pracownicy parku zachęcają, aby przyjechać na parking przed 8.00 rano, ponieważ później tworzą się korki. Konieczność zarezerwowania parkingu dotyczy także osób nocujących w schroniskach. Sposób rezerwacji miejsc został przedstawiony na przygotowanej przez park infografice:

Zainteresowanie wycieczkami nad Morskie Oko jest ogromne. Świadczą o tym informacje, które park zamieścił w mediach społecznościowych. Z wpisu na Instagramie, który park opublikował w poniedziałek, dowiadujemy się, że na 28 lipca nie ma już miejsc na wspomnianych parkingach.

Nie oznacza to jednak, że z wycieczki trzeba zrezygnować. TPN zachęca, aby kierować się na inne dostępne parkingi: w Bukowinie Tatrzańskiej, w Białce Tatrzańskiej oraz w rejonie Polany Zgorzelisko. Został z nich uruchomiony transport publiczny.

Na Palenicę Białczańską można dotrzeć również transportem zorganizowanym z Zakopanego lub innych miejscowości. TPN również na ten temat przygotował infografikę. Dokładne lokalizacje parkingów oraz ceny transportu zostały podane na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Kolejki na szlakach i remonty

Brak miejsc na parkingach nie jest jedynym utrudnieniem, z którym powinni liczyć się turyści przybywający w Tatry. TPN ostrzega również, że w związku z dużym ruchem turystycznym na szlakach ze sztucznymi ułatwieniami (łańcuchy) mogą tworzyć się kolejki. Chodzi o Rysy, Giewont oraz rejon Orlej Perci.

Turyści powinni także uważać w niższych partiach gór. Mokro i błotniście jest szczególnie na Ścieżce nad Reglami na odcinku Dolina Kościeliska – Dolina Chochołowska oraz dolnej części Wyżniej Doliny Chochołowskiej.

Trwają również remonty szlaków graniowych na odcinkach: Przełęcz Liliowe – Świnica, Grześ – Wołowiec, Siwa Przełęcz – Starorobociański Wierch, dlatego pracownicy parku apelują o zachowanie ostrożności. “Remontowany jest również szlak (droga) w Dolinie Suchej Wody Gąsienicowej na odcinku Psia Trawka – Hala Gąsienicowa – dla rowerzystów mogą pojawić się utrudnienia – konieczność przejścia na odcinkach remontowanych” – pisze TPN w komunikacie.

Zobacz wideo Czy wiesz, jak wzywać pomoc w górach?

Wszyscy, którzy wybierają się w góry, powinni pamiętać o odpowiednim przygotowaniu. Przed wyjściem należy sprawdzić prognozy pogody, wycieczkę zaplanować tak, aby wrócić przed zmrokiem, trasę dopasować zarówno do warunków pogodowych, jak i swoich umiejętności oraz doświadczenia. 

Należy odpowiednio się ubrać, zabrać ze sobą niezbędny sprzęt, a także m.in. prowiant, naładowany telefon i mapę. Tatrzański Park Narodowy przypomina też o ograniczeniach wynikających z epidemii. Należy zachowywać odległość 1,5 metra od innych, na szlak iść tylko z osobami, z którymi przebywa się na co dzień i unikać dotykania infrastruktury turystycznej (np. ławy, stoły, barierki), która nie jest dezynfekowana.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSolo lepiej niż w duecie…? Zbadano, co Polki myślą o byciu singielką
Następny artykułTo nie pożar, to ćwiczenia w budynku starostwa