A A+ A++

Spis powszechny trwa od 1 kwietnia, raz na dziesięć lat odbywa się we wszystkich europejskich państwach. W tym roku z powodu pandemii prowadzony jest przede wszystkim w internecie tzw. metodą samospisu, czyli Polacy mogą wypełniać ankietę na stronie internetowej: spis.gov.pl.

Spis jest bardzo istotny dla mniejszości narodowych i etnicznych. Od liczby osób deklarujących swoją przynależność narodową, inną niż polska, zależy możliwość korzystania praw przyznanych mniejszościom narodowym i etnicznym.

Dlatego Mniejszość Niemiecka zaapelowała do swoich członków, by wzięli udział w spisie. – Nie bójmy się w spisie przyznawać do naszych niemieckich korzeni i niemieckiej narodowości – zaapelował Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim. – Język i kultura niemiecka, żywo obecne w tym regionie, od pokoleń stanowią jego wielkie bogactwo. Język niemiecki jako język mniejszości w przedszkolach i szkołach wszedł do naszej codzienności. Tablice dwujęzyczne ubogacają nasz krajobraz i wskazują na to, że region szczyci się wartością dodaną, jaką są ludzie zakotwiczeni w dwóch kulturach – dodaje lider TSKN.

Mniejszość Niemiecka przygotowała także filmy zachęcające do udziału w spisie, które publikuje w internecie, a jej członkowie otrzymują indywidualnie informacje o spisie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRolex: czy to koniec produkcji znanego modelu zegarka?
Następny artykułKolejne medale w tańcu sportowym dla Jaskółczyna