A A+ A++

– MKiDN informuje:

Po niespełna 4 latach od wmurowania kamienia węgielnego odbędzie się uroczystość otwarcia Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Jedno z najważniejszych polskich muzeów jest gotowe na 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Muzeum to jedna z ponad 80 inwestycji muzealnych realizowanych obecnie przez MKiDN. Instytucje te mają służyć budowaniu polskiej tożsamości, edukacji kolejnych pokoleń oraz ochronie polskiego dziedzictwa kulturowego. Muzeum Józefa Piłsudskiego, którego otwarcie odbędzie się 14 sierpnia o godz. 12, zostało w całości sfinansowane z programu rządowego oraz ze środków MKiDN.

Nowoczesny kompleks muzealny o powierzchni 4 ha

W Sulejówku powstał nowoczesny kompleks muzealno-edukacyjny, rodzaj “parku kulturowego”, o łącznej powierzchni 4 ha. Kompleks tworzy część historyczna (Drewniak – pierwszy dom Piłsudskich w Sulejówku, dworek Milusin – dom rodziny Piłsudskich w Sulejówku – dar żołnierzy dla ich wodza; Willa Bzów – dawna adiutantura; ogród i tereny zielone) oraz nowy budynek muzealny z wystawą stałą.

Kompleks muzealno-edukacyjny tworzy unikalne w skali całego kraju połączenie kameralności historycznego dworku i terenów wokół niego z nowoczesnością publicznej przestrzeni nowo powstającego budynku. Ideą, wyrażoną także przestrzennie, jest współistnienie tych dwóch “serc” Muzeum. Dla zwiedzających jedna wizyta będzie okazją do kontaktu z wiedzą o Piłsudskim i z dziedzictwem polskiej niepodległości. Muzeum zbudowane w niespełna 4 lata

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zostało powołane do życia w 2008 r. przez ówczesnego ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego, jednak kamień węgielny pod budowę muzeum wmurowano dopiero w listopadzie 2016 r. przy udziale prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotra Glińskiego. Dzięki zaangażowaniu wicepremiera, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego i współpracy polskiego rządu, w ciągu niespełna 4 lat udało się doprowadzić do rozpoczęcia i zakończenia budowy tego Muzeum.

Zdjęcia z ostatniej wizyty ministra kultury w Muzeum do pobrania tutaj. https://wetransfer.com/downloads/333b13ea9e14bd2d8b043bf8fc0e59bc20200813151015/1b1af5954e63717a5f5c588a9c3b443020200813151036/d2958c

Ze względu na trwającą epidemię udział w otwarciu Muzeum jest ograniczony. Zachęcamy do śledzenia transmisji z wydarzenia w mediach społecznościowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Kilkaset wydarzeń upamiętniających Bitwę Warszawską

Otwarcie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku jest najważniejszym, ale nie jedynym wydarzeniem przygotowanym na 100. rocznicę “Cudu nad Wisłą”. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z instytucjami z całej Polski przygotowało kilkadziesiąt wydarzeń upamiętniających zwycięską Bitwę Warszawską. Ponadto, dzięki dotacjom przyznanym w ramach Programu “Niepodległa” na 100-lecie “Cudu nad Wisłą” zostanie zrealizowanych kilkaset oddolnych inicjatyw – często w małych miejscowościach. W całej Polsce będą odbywać się koncerty, premiery filmów, konkursy, wystawy – również w przestrzeni wirtualnej. Zachęcamy do wspólnego świętowania tego wielkiego zwycięstwa!

Kalendarium obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej do pobrania tutaj. https://www.gov.pl/attachment/789bb042-9546-4557-b9c0-8141db0527ed

Link do spotu na otwarcie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku https://youtu.be/Bb8uGyHfP1c

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ ryb/ pat/

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPożar młodnika w pobliżu Polichna
Następny artykuł„Gdzieś w nas” wernisaż Joanny Kniaź-Hawrot